Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Shell CEO’sunun Dönemi Bitti: Yeni Yönetici Açıklandı!

Petrol ve doğal gaz devi Shell, yeni CEO’su ile gündemde. Ben van Beurden yaklaşık on yılın ardından koltuğu devrediyor. Detaylar haberde...
Shell CEO’sunun Dönemi Bitti: Yeni Yönetici Açıklandı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Londra genel merkezli petrol devi, yeni CEO’sunu duyurdu. Bugün şirketten yapılan resmi açıklamaya göre Shell, 1 Ocak 2023 itibarıyla Wael Sawan tarafından yönetilecek. Böylelikle mevcut CEO Ben van Beurden’in dönemi, 9 yılın ardından sona erecek.

Açıklama, Shell’in aktif olarak CEO’sunun yerini alacak bir halef aradığı yönündeki spekülasyonların ardından geldi. Reuters Eylül ayının başında yaptığı özel haberde şirket kurulunun potansiyel halefler için toplantılar yaptığını bildirmişti.

Bugünkü duyuru ile spekülasyonlar doğrulandı.

Wael Sawan’ın CEO koltuğuna 1 Ocak 2023 tarihinde oturacağı ve Ben van Beurden’in 30 Haziran 2023 tarihine kadar kurul danışmanı olarak görev yapıp ardından gruptan ayrılacağı söylendi.

Shell Başkanı Sir Andrew Mackenzie, alınan kararla ilişkin şöyle açıklamada bulundu:

“Wael Sawan, Shell’i bir sonraki geçiş ve büyüme aşamasında güvenli ve kârlı bir şekilde yürütmek için gereken tüm niteliklere sahip olağanüstü bir liderdir. Ticari, operasyonel ve dönüşümsel başarı sicili, yalnızca Shell ve enerji sektörü konusundaki geniş, derin deneyimi ve anlayışını değil, aynı zamanda stratejik netliğini de yansıtmaktadır.”

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda Ocak’ta görevi devredecek yöneticiye teşekkürlerini sundu. Wael Sawan da mevcut CEO Ben van Beurden ile çalışmanın bir ayrıcalık olduğunu belirterek liderliği almaktan onur duyduğunu söyledi.

“Ben van Beurden, dokuz yılda olağanüstü bir CEO olarak doruk noktasına ulaşan 39 yıllık olağanüstü Shell kariyerine büyük bir gururla bakabilir.” dedi. Baurden’in sağlam bir bilançoya, çok güçlü nakit yaratma kabiliyetine ve bir dizi zorlayıcı büyüme seçeneğine sahip finansal açıdan güçlü ve karlı bir şirket bıraktığını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.