Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Shell İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı: Kar Beklentinin Çok Üstünde

Dünyanın önde gelen petrol şirketi Shell, emtia fiyatlarındaki artışın da etkisiyle, beklenti üstü gelir bildirdi. Detaylar geliyor...
Shell İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı: Kar Beklentinin Çok Üstünde
HABER GİRİŞ

İngiliz petrol devi Shell, 2023 yılına dair ilk çeyrek verilerini açıkladı. Şirket, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından 2022′de emtia fiyatlarının artmasının ardından rekor düzeydeki sonuçlarını genişleterek, beklenenden daha güçlü ilk çeyrek karı açıkladı.

Shell, yılın ilk üç ayında 9.6 milyar dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi ve analistlerin 8.6 milyar dolarlık beklentilerini aştı. Şirket, bir önceki yılın aynı dönemine göre 9,1 milyar dolar ve 2022′nin son üç ayı için 9,8 milyar dolar düzeltilmiş kazanç açıkladı.

Shell, hisse geri alım programının oranını önümüzdeki üç ay boyunca 4 milyar dolarda sabit tuttu ve temettüyü hisse başına 0,2875 dolarda bıraktı. İlk çeyrek kazançlarını yansıtan CEO Wael Sawan, şirketin hayati güvenli enerji kaynakları sağlamaya devam ederken, devam eden oynaklık zemininde güçlü sonuçlar ve sağlam operasyonel performans sağladığını söyledi.

Shell’in sonuçları, Salı günü ilk çeyrek karında düşüş bildiren ancak güçlü petrol ve gaz ticaretiyle ilgili analist beklentilerini aşan İngiliz rakibi BP’nin hemen ardından geldi.

Şirket 2022 yılının tamamı için 39,9 milyar dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi. Bu, Shell’in şirketin önceki yıllık rekoru olduğunu söylediği 2008′deki 28,4 milyar doları fazlasıyla aştı ve şirketin 2021 tam yıl karı olan 19,29 milyar doların iki katından fazlasını temsil ediyor.

GCM Yatırım Banner

Petrol yöneticileri, fosil yakıtlardan uzaklaşırken enerji güvenliğinin önemini vurgulama ve daha yüksek vergilerin yatırımı caydırabileceğini öne sürme eğiliminde olan bir eleştiriye rağmen bildirimlerinin arkasında durmaya devam ediyor. Kömür, petrol ve gaz gibi fosil yakıtların yakılması, iklim acil durumunun başlıca itici gücü olarak görülüyor.

2050 yılına kadar net sıfır emisyonlu bir işletme olmayı hedefleyen Shell, Yenilenebilir ve Enerji Çözümleri birimi için ilk çeyrek düzeltilmiş kazancının geçen yılın son üç ayındaki 293 milyon dolardan 389 milyon dolara çıktığını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.