Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BP’nin İlk Çeyrek Geliri Zayıf Emtia Fiyatları Etkisiyle Düştü

Petrol devi BP, düşük petrol ve gaz fiyatlarının etkisiyle ilk çeyrek karında düşüş bildirdi. Ayrıntılar geliyor...
BP’nin İlk Çeyrek Geliri Zayıf Emtia Fiyatları Etkisiyle Düştü
HABER GİRİŞ

İngiltere merkezli enerji şirketi BP, ilk çeyrek bilançosunu açıkladı. Şirket Şirket, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından fosil yakıt fiyatlarının yükselmesinin etkisiyle, beklenenden daha güçlü ilk çeyrek karı bildirdi.

Londra merkezli devin güçlü petrol ve gaz ticareti performansı sayesinde karı tahminleri aşarken, yatırımcı getirilerini artırmak için kullandığı fazla nakit akışı yaklaşık yüzde 40 oranında azaldı.

BP’nin kazançları 2022’de görülen rekor seviyelerden düşse bile, tarihsel standartlara göre güçlü kalmaya devam ediyor ve şirketler hala çok fazla ekstra nakit üretiyor. Bununla birlikte, BP’nin hisseleri, geri alım beklenenden daha az geldiği için yüzde 4,4’e kadar düşüş yaşadı.

RBC analisti Biraj Borkhataria bir notta, “İlk çeyrek sonuçları, yılın geri kalanı için serbest nakit akışı ivmesinin buradan daha zayıf olacağını gösteriyor. Bu daha sonra iyileşebilir” ifadelerini kullandı.

 Net Gelir Yıllık Bazda Düştü

İlk çeyreğe göre düzeltilmiş net gelir, bir yıl önceki 6.25 milyar dolara kıyasla 4.96 milyar dola oldu. Net gelir, analistlerin ortalama tahmini olan 4.28 milyar doların üzerinde geldi. BP, rakamların gaz pazarlamasında olağanüstü” bir performansı ve petrol ticaretinden elde edilen çok güçlü” sonuçları yansıttığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

BP CEO’su Bernard Looney, “Güvenli ve güvenilir operasyonlara odaklanmaya devam ederken, bu, güçlü performansın ve stratejik teslimatın dörtte biri oldu” açıklamasında bulundu.

BP, yılda yaklaşık 4 milyar dolarlık hisse geri satın almayı planladığını belirtti. Bu, 14 milyar ila 18 milyar dolarlık sermaye harcaması aralığının alt sınırında hisse başına temettüde yıllık yüzde 4 artış kapasitesini temsil ediyor.

Şirketin ilk çeyrek net borcu, bir önceki yılın aynı dönemine göre 27,5 milyar dolardan 21,2 milyar dolara düştü. BP ise geçen yıl 27,7 milyar dolar yıllık kar açıklamış ve2021′de kaydedilen karı ikiye katlamıştı. Petrol devinin daha önceki yıllık kar rekoru 2008′de 26,3 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın