Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEC Başkanı Gensler’den X ihlali Sonrası Rapor İstendi

SEC Başkanı Gary Gensler’den, ABD’li senatörler dün akşam yaşanan X platformundaki ihlal ile ilgili rapor talep etti. Detaylar haberde…
SEC Başkanı Gensler’den X ihlali Sonrası Rapor İstendi
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin ETF başvuruları ile ilgili nihai kararını beklerken, geçtiğimiz gün akşamı sıra dışı bir olay yaşandı. SEC’in X hesabından spot Bitcoin ETF başvurularının onaylandığına dair bir paylaşım yapıldı.

Kısa süre içerisinde SEC Başkanı Gary Gensler kendi X hesabından böyle bir onayın söz konusu olmadığını bildirdi. Bu gelişmeler sonrası Bitcoin önce 47.900 dolara kadar çıktı ve devamında 44.800 dolara kadar geriledi. Kripto para birimi yazım itibarıyla 45.000 dolar yakınlarında işlem görüyor.

Kısa süre içerisinde SEC’in X hesabının üçüncü taraf kişiler tarafından kullanıldığı ortaya çıktı. ABD’de iki senatör, SEC’in X hesabı ihlaliyle ilgili olarak Kongre’ye bir rapor sunulması çağrısında bulundu.

Senatörler J.D. Vance ve Thom Tillis, SEC Başkanı Gary Gensler’e aynı gün gönderdikleri mektupta olayı, komisyonun dahili siber güvenlik prosedürleri hakkında “ciddi endişeler” doğuran bir olay olarak tanımladı.

Senatörler durumu, Komisyon’un yatırımcıları koruma, adil, düzenli ve verimli bir biçimde piyasaları sürdürme ve sermaye oluşumunu kolaylaştırma üçlü misyonuna aykırı olarak nitelendirdi.

GCM Yatırım Banner

SEC’e gönderilen mektupta, “Eğer bu ‘sahte’ sosyal medya paylaşımı gerçekten de bir siber güvenlik saldırısının sonucu ise Komisyon’un (SEC) Kongre’ye dört iş günü içerisinde ihlalle ilgili bir rapor sunması mümkün müdür? Eğer mümkün değilse, lütfen nedenini açıklayın.” ifadeleri yer aldı.

SEC’in bugün içerisinde spot Bitcoin ETF başvurularına dair kararını açıklaması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.