Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Scholz Putin’e Rest Çekti! Almanya Yeni Kaynaklar Arıyor

Almanya Başbakanı Scholz, Kanada ziyareti sırasında enerji krizine yönelik değerlendirmede bulundu. Rusya'nın güvenilir olmadığına değindi.
Scholz Putin’e Rest Çekti! Almanya Yeni Kaynaklar Arıyor
HABER GİRİŞ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz Montreal ziyareti sırasında Putin ve yeni enerji kaynakları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Rusya’nın artık güvenilir bir iş ortağı olmadığını ve Avrupa’nın her yerinde gaz dağıtımını azalttığını vurguladı.

Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tuzağına düşmemenin önemli olduğunu söyledi. Almanya’yı Rus gazına olan bağımlılığından kurtarmak için çalışmalar gerçekleştirdiğini aktardı. Yeni enerji kaynakları aradığının altını çizdi.

Kanada Yeşil Hidrojenin Merkezi

Almanya Başbakanı Scholz ziyareti sırasında Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile bir araya geldi. İki liderin Kanada’nın Almanya’ya temiz hidrojen tedarik etmesi için bir anlaşma imzalama aşamasında olduğu belirtildi.

Scholz, Kanada’nın yeşil hidrojenin gelişimi için merkezi bir rol oynadığını vurguladı. Bu nedenle iki ülke arasındaki iş birliği genişlediği için mutlu olduğunu ifade etti.

Rusya’nın Kuzey Akım 1 boru hattı yoluyla Avrupa’ya doğal gaz akışını sağlamayı sürdürdüğü yenilenmiş türbinin ihracatına izin verdiği için Kanada’ya teşekkür etti. Rusya’nın bu türbini talep etmediğini ve bu nedenle gaz tedarikindeki teknik sorunlarla ilgili iddiaların bir oyun olduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Almanya Enerji Kriziyle Mücadele Kapsamında Yeni Önemler Alıyor

Almanya Rusya’nın doğal gaz kesintisiyle mücadele içindeyken Scholz’dan geçen günlerde  bir açıklama geldi. Artan enerji fiyatlarına karşı bir yardım paketi hazırlığı içerisinde olduğunu duyurdu. Bu konuda vatandaşlara mali yardım yapılacağını söyledi.

Gelişmelerin sonrasında doğal gazda vergi indirimine gidileceğini belirtti. KDV oranının yüzde 19’dan yüzde 7’ye düşürüldüğü aktardı.

Almanya doğal gaz tedarikinde sorun yaşamamak için yeni önlemler alırken yakın bir zamanda Scholz’un Rus turistlere yönelik vize yasağıyla ilgili yorumu dikkat çekti.

Ukrayna’daki durumdan Rus halkının değil Rus liderlerin sorumlu olduğunu ve vize yasağı fikrinde zorlanacağını dile getirdi. Yaptırımların masum insanlara karşı uygulanmaması gerektiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.