Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Scholz Enerji Fiyatlarıyla Mücadele için Paket Açıkladı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, enerji fiyatlarıyla mücadele için yeni bir mali yardım paketi açıkladı. Detaylar haberde;
Scholz Enerji Fiyatlarıyla Mücadele için Paket Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın doğal gaz arzında kesintiye gitmesinin ardından Scholz hükümeti, artan enerji fiyatlarıyla mücadele etmek için yeni bir yardım paketi hazırlığı içerisine girdi.

Berlin’de gazetecilerle bir araya gelen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, artan enerji fiyatları için çözüm paketini açıkladı.

Alman Şansölye, bugün yaptığı konuşmada vatandaşlara daha fazla mali yardım yapılacağına ilişkin söz verdi. “Vatandaşları koruma yolunda bir yardım paketi daha getireceğiz” diyerek, güven mesajı paylaştı.

Başbakan Scholz, “İnsanlar, onları yalnız bırakmama konusunda bize güvenebilir” şeklinde açıklamada bulundu.

Şansölye, “Ciddi zamanlar ile karşı karşıyayız, bence bu ülkedeki herkes bunu biliyor. Vatandaşların bu dönemi güvenli bir şekilde atlatması için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi. Bu sürecin daha da zorlaşacağının altını çizerek, vergi dilimlerinde yeni bir hesaplama yapılacağı bilgisini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Alman Federal Meclisi Üyesi Christian Lindner’ın bu hafta sunuma çıkardığı plana değindi. Maliye şefinin planı, yüksek enflasyonu hesaba katarak vergi dilimlerinde yeni bir ayarlama yapmayı içeriyor.

Başbakan Scholz da maliye bakanı olduğu dönemde bu plana benzer birkaç değişiklik yaptığını açıkladı. Yüksek maliyetlerle karşı karşıya olan vergi mükelleflerinin yükünü azaltmanın mantıklı olduğunu savundu.

Depolama Tesislerinin Yüzde 95 Dolu Olması Amaçlanıyor

Almanya’daki hanelerin yaklaşık yarısı ısınmak için gaza bağımlı olduğu için ülkede enerji rezervlerini garantilemek hükümetin öncelikli gündem meselesi oldu. Hükümet, Salı günü itibarıyla yüzde 73 olan depolama tesislerinin Kasım dönemine kadar yüzde 95 oranına ulaşmasını amaçlıyor.

Enerji rezervi ise Aralık ayında göreve gelen Scholz üzerinde büyük bir baskı kurdu. Yönetimin Rus gazına alternatif bulma çabaları sonuçsuz kaldı. Bunun üzerine yeni hamle, talebi kısmak oldu.

Enerji tasarrufu çağrısı yapan devlet yetkilileri, aynı zamanda enerji faturalarının vatandaşlar üzerindeki yükünü hafifletmek için yardım paketleri hazırlıyor.

Scholz’un açıklamasına göre yardım paketini ödemek için hükümetin mevcut borçlanma planları yeterli görülüyor.

Enerji arzına çözüm için bir diğer seçenek ise kömürle çalışan santralleri yeniden çalıştırmak oldu. Yeşil enerjinin konuşulduğu dönemde kömüre geri dönme fikri ise kamuoyunda tartışma yarattı. Nükleer reaktörlerin kullanımının yıl sonundan itibaren uzatılması da gündeme geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.