Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Rus Gazını Alamazsa Kömür Santrallerine Dönecek

Doğal gaz kıtlığı yaşamamak için alternatif yollar arayan Almanya, karbon emisyonları artsa bile fosil yakıtları geri getirecek.
Almanya Rus Gazını Alamazsa Kömür Santrallerine Dönecek
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşı ile beraber ortaya çıkan gaz krizinde her gün yeni bir gelişme oluyor. Rusya, ruble ile ödeme şartını kabul etmeyen Bulgaristan, Polonya ve Finlandiya’nın gazını kesti. Birçok ülke ise alternatif kaynaklara yönelmeye çalışıyor.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Rusya’nın doğal gaz sevkiyatını kesmesi halinde kömür ve petrolle çalışan santralleri geri getirmeyi planladığını söyledi.

Bloomberg’in ulaştığı öneri yasa taslağında “Kömür yakıtlı ek elektrik üretimi talebi, yalnızca bir gaz sıkıntısı olduğunda veya bir gaz sıkıntısı tehdidi olduğunda ve elektrik üretiminde gaz tüketiminin azaltılması gerektiğinde ortaya çıkıyor” bilgisi yer alıyor.

Almanya’nın devasa sanayi fabrikalarını çalıştırmak ve hayatın olağan akışını aksatmamak için kömür santrallerinin karbon emisyonlarında artış anlamına gelse ve umutsuz bir önlem olsa bile başvurulabileceği belirtildi.

Şu anda ulusal rezervin parçası olan ve birçoğunun kömürden çıkış planının bir parçası olarak 2030 yılına kadar kapatılması beklenen neredeyse altı gigawattlık tesisi olduğuna dikkat çekildi. Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip ülke, Rusya yaptırımlarının uygulanmaya başladığı ilk günden bu yana gaz konusunda temkinli bir duruş sergiledi.

GCM Yatırım Banner

Kullandığı gazın büyük kısmını Rusya’dan alan Almanya, buna alternatif bir tedarikçi bulamadıkça da somut adım atmak istemedi. Nitekim ülkenin büyün sanayi kuruluşları da kullandıkları gazın kesilme ihtimali konusunda endişeli.

Ülkenin işverenleri ve sendikaları Rus gazına yasak getirilmesinin fabrikaların kapanması, iş kaybı ve ekonomide yavaşlama anlamına geleceğini belirtiyor ve bu nedenle de karşı çıkıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın