Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finlandiya, Rus Gazının Kesileceği Ülkeler Arasına Katıldı

Rusya, Polonya ve Bulgaristan’dan sonra Finlandiya’ya da gaz sevkiyatını keseceğini duyururken, ithalatçı şirketten gerekli açıklama yapıldı.
Finlandiya, Rus Gazının Kesileceği Ülkeler Arasına Katıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Finlandiya’nın doğal gaz ithalat şirketi Gasum’dan yapılan açıklamaya göre Rusya’nın kendilerine sağladığı gazın 21 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat 07.00’de kesileceği bildirildi.

Şirketin yarından itibaren Gasum, Balticconnector boru hattı aracılığıyla müşterilerine diğer kaynaklardan doğal gaz tedarik edeceği ve Gasum’un gaz şebekesi bölgesindeki gaz dolum istasyonlarının normal çalışmasına devam edeceği açıklandı.

“Tedarik sözleşmemiz kapsamındaki doğal gaz arzının artık durdurulması son derece üzücü.” denilen yazılı açıklamada, gaz iletim şebekesinde herhangi bir aksama olmaması adına dikkatle hazırlandıkları ve tüm müşterilere gaz sağlandığı söylendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’nın yaptırımlarına yanıt olarak doğal gaz ödemesini ruble ile yapmayan ülkelere, gaz verilmemesi yönünde kararname imzalamıştı.

Ruble ile ödeme yapmayı kabul etmeyen Polonya ve Bulgaristan’ın gazı yaklaşık bir ay önce kesilmişti. Rusya’nın enerji şirketi Gazprom, NATO ve AB üyesi olan iki ülkeye artık gaz verilmeyeceğini bildirmişti.

GCM Yatırım Banner

Finlandiya ise Rus gazının kesileceği üçüncü ülke olarak kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.