Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da İşveren ve Sendikalar Rus Gazı Yasağını İstemiyor

Alman sendikaları ve şirketleri, Avrupa Birliği'nin Rus gazına yönelik yasağına karşı olduklarını bildiriyor. Ayrıntılar geliyor...
Almanya’da İşveren ve Sendikalar Rus Gazı Yasağını İstemiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, Avrupa Birliği’nin Rus gazına yönelik olası yaptırımına dair yeni gelişmeler yaşanıyor. Almanya’da sendikalar ve şirketler, AB liderlerinin Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’ya yönelik ek yaptırımları tartışırken, doğalgazda ithalat yasağına karşı olduklarını duyurdular.

İşverenler ve sendikalar, böyle bir hareketin fabrikaların kapanmasına ve Alman ekonomisinde iş kaybına yol açacağını bildirdi. Açıklama, AB’nin Rus kömür ithalatını Ağustos ayından itibaren yasaklama kararının ardından Avrupalı ​​liderlerin Rus petrolüne karşı olası yeni enerji yaptırımlarını tartıştıkları dönemde geldi.

AB Ülkeleri Rus Gazına Bağımlı

AB Ülkeleri Rus Gazına Bağımlı

Ukraynalı liderler, Rusya’nın enerji ihracatından elde edilen gelirlerin Moskova’nın Ukrayna’ya yönelik yıkıcı savaşını finanse ettiğini ve sona erdirilmesi gerektiğini savunuyor. AB ülkeleri kömür ithalatını yasaklamakla beraber, Rus gazına büyük ölçüde bağımlı olduğu için bu alana yönelik yaptırımdan çekiniyor.

Diğer yandan son günlerde yaşanan gelişmeler, AB’nin olası bir Rus gazı yaptırımına alternatif için Afrika ülkeleri ile temaslarda bulunduğunu ortaya koyuyor. AB’nin 27 ülkesi, doğal gazın yaklaşık yüzde 40’ını, petrolün yaklaşık yüzde 25’ini Rusya’dan ithal ediyor.

GCM Yatırım Banner

Enerji analistleri, ithalatın büyük bölümünün Rusya’dan sağlanması nedeniyle böyle bir yaptırımı uygulamanın çok zor olduğunu belirtiyor. Almanya, Rus petrolünü yıl sonuna kadar ve doğal gazın büyük bölümünü ise 2024’ün ortasına kadar aşamalı olarak durdurmayı planlıyor.

Yükselen Enerji Fiyatları ile Enflasyon Tetiklenebilir

AB yürütme komisyonu, Norveç ve Azerbaycan’dan daha fazla gaz ithal ederek ve rüzgar ve güneş projelerinin dağıtımını hızlandırarak Rus gazının tüketimini yıl sonuna kadar üçte iki oranında azaltmayı hedefliyor.

AB hükümetleri Ukrayna’daki savaşı kınasa bile, Rusya’ya petrol ve gaz için günde yaklaşık 850 milyon dolar ödeme yapıyor. Analistler, Rus ham petrolüne alternatifin gazdan daha kolay olacağını, ancak boykotun daha yüksek enerji fiyatlarına yol açacağını belirtiyor.

Bu durumun halihazırda yüzde 7,5’lik rekor AB enflasyonu ile karşı karşıya olan tüketicileri olumsuz etkileyeceği ifade ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.