Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Savaş Yabancı Yatırımcının Türkiye’ye Bakışını Değiştirecek

Yatırımcıların Türkiye’ye karşı olan risk algısı savaş gündemiyle arttı. Oluşan risk algısını minimalize etmek için ekonomi kadroları nasıl bir yol izleyecek?
Savaş Yabancı Yatırımcının Türkiye’ye Bakışını Değiştirecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Orta Doğu’da çalmaya başlayan savaş çanları, Türkiye ekonomisinde panik yarattı. Savaş gündemi dün İsrail borasını teğet geçerken Borsa İstanbul’da çöküş yarattı. Bugün ise ilk faturanın denizyoluna kesileceği haberi geldi. Türkiye, coğrafi olarak İsrail ve Filistin’den uzak konumda olsa da ekonomisinin sarsılma ihtimali yabancı yatırımcılar için yakından takip ediliyor.

Savaşın başka ülkelere yayılma ihtimalini kaleme alan Ekonomi gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, ABD’nin İranı’ı, Hamas’ı finanse etmekle suçlaması ve savaşın Tahran’ı da içine alması tehdidine dikkat çekti.

İran’ın savaşa dahil olduğu senaryoda Türkiye ekonomisi için yatırımcıların uzaklaşacağı yorumunu yaptı.


Aktaş, “Yabancı yatırımcı Türkiye’ye gelmeye sıcak bakmıyor. Veriler de zaten bunu gösteriyor. Belli ki Türk parasının daha fazla değer yitirmesi isteniyor, ayrıca faizin daha da artması bekleniyor” dedi.

Türkiye ekonomisine pozitif yaklaşmayan yatırımcıların pozisyonu karşısında yapılması gerekenleri sıralayarak, öncelikle kurun tutulması gerektiğini savundu.

Savaş kaygıları nedeniyle dövize yönelimlerin artma ihtimaline karşı kur şoklarının yaşanmaması için müdahalenin gerekliği olduğu önerini sundu.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca faiz artırımlarına devam eden Merkez Bankası’nın bu ay yapacağı toplantıda daha güçlü bir artışa gitmesi gerektiğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.