Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye, İsrail Limanları için Olağanüstü Hal İlan Etti

Bakanlık, İsrail limanları için olağanüstü hal ilan etti. İnsani boyutunun yanı sıra ekonomik boyutu da büyük olan İsrail-Filistin savaşı Türkiye ekonomisi için tehdit unsuru olarak görüldü.
Türkiye, İsrail Limanları için Olağanüstü Hal İlan Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hamas’ın hafta sonu başlattığı saldırılar İsrail ile savaşın fitilini ateşledi. İsrail’in Gazze’yi denizden de vurmaya başladığı haberlerinin geldiği günde Türkiye’nin gündemi, İsrail limanlarının kapanması halinde ihracatın uğrayacağı büyük zarar oldu.

İsrail limanları için olağanüstü güvenlik seviyesi ilan edilmesiyle ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Bakanlık, İsrail limanlarından geçecek ya da limana uğrayacak Türk bayraklı gemilerin güvenlik seviyesinin 3’e çıkarıldığını duyurdu.

3. seviye güvenlik önlemleri, olağanüstü hâl durumunun habercisi olup, mevcut ya da yakında olacak bir güvenlik tehlikeleri için teyakkuzda olma durumunu simgeliyor.

Savaşın Faturası Denizyoluna Çıktı

Olağanüstü hâl durumundan ticaretin olumsuz yönde etkileneceği tehdidi, Türkiye ekonomisi için acı faturaya işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner

İlk olarak armatörlerin savaş bölgesindeki limanlarda faaliyetlerini durdurduğu öğrenildi.

Limanlardaki duraksamanın Türkiye’nin dış ticareti için yaratacağı tehdidi yorumlayan sektör yetkilileri, İsrail’in en büyük limanını kapatabileceği tahminini paylaştı.

Türk Armatörler Birliği’nin bölgeden edindiği bilgiye göre denizde yaklaşık 80 km’lik bir güvenlik şeridi oluşturan İsrail, limanları kapatma kararı almadan bile gemilerin karaya yanaşmasını engellemiş durumda.

Navlun Petrol Fiyatlarını Yukarı Çekebilir

Yaşanan gelişmelerin gemi sayısını azaltıp, navlunu artırma ihtimali de gündemde. Türk Armatörler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Elif Uzuner, “Gemiler ve gemilerin yük boşalttığı limanlardaki alanlar genellikle bombalanmıyor ama bu o coğrafyanın savaş alanı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Dolayısıyla bölgeye gitmek isteyen gemi sayısı azalacak. Bu da navlunun büyük oranda artabileceğinin sinyalini veriyor” dedi.

Navlun artışının doğrudan petrol fiyatlarına yansımasının, artışa geçen emtia fiyatlarında yukarı yönlü ivmenin sürmesi anlamına geldiği konuşuluyor.

Sigorta Maliyeti Kabaracak

Savaş durumunda sigortlanacak gemilerin maliyetlerinde ciddi bir artış beklenirken sektör temsilcileri, sigorta şirketlerinin savaş durumundaki ülkelerin limanlarına gidecek gemilerden ekstra savaş risk ücreti talep edebileceğini bildirdi.

Armatörlerin kabaran sigorta maliyetlerinden birinci derecede etkilenebileceğini, benzer durumun Rusya- Ukrayna savaşında da yaşandığını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.