Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Swap Kısıtlamalarını Yakın Zamanda Kaldırmayacak

Ekonomi politikalarındaki rasyonel dönüşler sonrası iştahı artan yatırımcıların hazırda bekleyişi sürerken Merkez’den beklentileri havada bırakacak çıkış geldi.
Türkiye Swap Kısıtlamalarını Yakın Zamanda Kaldırmayacak
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), döviz kurlarına müdahalede kullandığı yöntemlerden olan swap uygulamasıyla dikkatleri üzerine çekerken yabancı yatırımcının ise temkinli bekleyişi sürüyor.

Türkiye’nin ortodoks politikalara dönüş ve rasyonel düzlemde hareket etme mesajlarıyla iştahı artan yabancı yatırımcıların Türk hisse senetleri, tahvilleri ve para birimine yönelmek için yönetimin swap için alacağı kararı beklediği kaydedildi.

Yatırımcıların, swap limitini yüksek tutan Merkez Bankası’nın offshore swap piyasasında tavanı kaldırması yönünde beklenti içerisinde olmasına rağmen yakın zamanda böyle bir hamlenin gelmeyeceği yönünde bilgi paylaşıldı.


Merkez’e yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre ekonomi kadroları, Türk lirasının çarpıcı değer kaybı sonrası gelen yoğun eleştirileri dikkate alarak yakın vadede takas anlaşmalarındaki tavanı gevşetmeyi planlamıyor.

Ayrıca açığa satış faaliyetlerinde artış riskinin de masada olduğu ve enflasyon etmeni de göz önüne alındığında ancak tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerinde zayıflık görüldüğünde limitlerin gevşetilmesi için ortam oluşacağı sinyali verildi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.