Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Savaş Tehlikeleri İsrail Borsasını Teğet Geçti

Savaş sonrası borsalar kan gölüne dönerken BIST tarafında yaşanan sert düşüş Tel Aviv Borsası’nda okunmadı. Merkez müdahalesiyle İsrail borsasında sular duruldu.
Savaş Tehlikeleri İsrail Borsasını Teğet Geçti
HABER GİRİŞ

Hamas’ın Cumartesi günü başlattığı saldırıların ardından İsrail, 50 yıl sonra bir ülkeye karşı savaş ilanında bulundu. İlklerin yaşandığı günlerde para piyasalarındaki dengeler alt üst olurken petrol ve altın fiyatları yukarı tırmandı.

Türkiye, savaşın yaşandığı iki ülkeye de coğrafi olarak uzak kalsa da Hamas’ı finanse ettiği gerekçesiyle ABD’nin İran’ı hedef gösterme ihtimali Borsa İstanbul’da karşılık buldu.

Gerilim ve belirsizlik ortamında panik satışlarına sahne olan BIST 100 endeksi güne yüzde 2’ye yakın düşüşle başladı. Destek noktası kırılan endeks, TSİ 16.55 itibarıyla 8343 puan seviyesinde kayda geçti.

Türkiye’de olduğu gibi İsrail borsasında da sert düşüşün yaşanması beklenirken Tel Aviv Borsası güne yüzde 1 artıda başlangıç yaptı.


Dünkü seansta savaş haberleriyle çakılan Tel Aviv Borsası’nın düşüşünü bugün sürdürmemesinin arkasında yatan gerekçe, İsrail Merkez Bankası’nın müdahaleleri olarak gösterildi.

30 milyar dolarlık döviz satışı yapan İsrail Merkez Bankası’nın piyasaya 15 milyar dolar likidite sağlama sözü vermesiyle sular bugünlük duruldu.

GCM Yatırım Banner

Tel Aviv Borsası’nın önemli göstergeleri olan TA-125 ve TA-35 endeksleri dünkü seansta yüzde 7 değer kaybetmişti. Yazım anında TA-35  yüzde 0,91, TA-125 yüzde 0,64 yükselişte kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.