Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi Üretimi Mart’ta Yıllık Bazda Artış Gösterdi

TÜİK tarafından sanayi üretim endeksine dair Mart ayı verileri açıklandı. Rapora dair detaylar haberin devamında…
Sanayi Üretimi Mart’ta Yıllık Bazda Artış Gösterdi
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mart ayı sanayi üretimi verileri açıklandı. Paylaşılan rapora göre Mart ayında sanayi üretimi yıllık bazda beklentilerin üzerinde gelerek yüzde 9,6 oranında arttı. Beklenti yüzde 6,5 oranında geleceği yönündeydi.

Sanayi üretimi Mart ayı verileri
Kaynak: TÜİK

Sanayinin alt sektörleri baz alındığına, Mart ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 10,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,9 artış gösterdi.

Aylık Bazda Üretim Azaldı

Aylık Bazda Üretim Azaldı
Kaynak: TÜİK

TÜİK açıklamasına göre sanayi üretimi aylık bazda ise yüzde 1,8 oranında azaldı.

Alt sektörlere bakıldığında Mart’ta madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,9 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,2 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,8 arttı.

Geçen ay açıklanan raporda da Şubat ayı için sanayi üretiminde artış görülmüştü. Şubat’ta aylık bazda yüzde 4,4, yıllık bazda ise yüzde 13,1 seviyesinde gerçekleşmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın