Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı! Sanayi Üretimi Şubat’ta Hızlandı

Türkiye'nin sanayi üretimi, 2022 yılının Şubat ayında hem aylık hem yıllık bazda ivme kazandı. Artış imalat sanayi sektörü endeksinİn katkısıyla yönlendirildi.
TÜİK Açıkladı! Sanayi Üretimi Şubat’ta Hızlandı
HABER GİRİŞ

Yılın ikinci ayına ilişkin sanayi üretim endeksi raporu yayımlandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından duyurulan verilere göre sanayi üretimi Şubat’ta hem aylık hem yıllık bazda arttı.

Aylık yüzde 4,4’lük artış, Ocak’taki 2,3 düşüşü tersine çevirdi. Yüzde 13,3’lük yıllık artış ise Ocak ayındaki yüzde 7,6 artıştan hızlandı. Aynı zamanda yüzde 9,2’lik beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Sanayi Üretimi Şubat’ta Hızlandı
KAYNAK: TÜİK

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde Şubat’ta yıllık en yüksek artışı yüzde 14,4’le imalat sanayi sektörü endeksi kaydetti.

Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,9 arttı.

Sanayinin alt sektörlerinde aylık bazda en yüksek artışı yine imalat sanayi sektörü endeksi (yüzde 5,1) bildirdi. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,1 arttı. Buna karşılık madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 3 azaldı.

GCM Yatırım Banner

Yıllık değişimde tüm alt kalemlerde artış oldu. En yüksek artış yüzde 18,9 ile dayanıksız tüketim mallarında gerçekleşirken sermaye malları, ara mallar, enerjide de üretim hızlandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın