Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi Üretimi Kasım’da Yıllık ve Aylık Bazda Düştü

TÜİK bugün yurt içi ekonomisinin önemli kollarından biri olan sanayi sektörünün Kasım ayı raporunu paylaştı. Raporun detayları haberin içerisinde;
Sanayi Üretimi Kasım’da Yıllık ve Aylık Bazda Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içinin beklenen ekonomik verilerinden sanayi üretim endeksi açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tarafından açıklanan Kasım 2022 raporunda sanayi üretimi 2021’nin aynı dönemine göre yüzde 1,3 oranında azaldı. Endeks bir önceki aya kıyasla yüzde 1,1 azaldı.

TÜİK raporuna göre Kasım 2022’de sanayi üretim endeksi sektörler bazında incelendiğinde madencilik ve taşocakçılığı 2021’in aynı dönemine göre yüzde 8,6, imalat sanayi yüzde 0,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı yüzde 7,9 azaldı.

TÜİK’in geçen ay açıkladığı Ekim ayının sanayi üretimi 2021’in aynı dönemine göre yüzde 2,5, bir önceki aya göreyse yüzde 2,4 oranında artış kaydetmişti.

Alt grupların geneline bakıldığında yıllık artışın en yüksek olduğu sektör, yüzde 49,7 ile yüksek teknoloji ürünleri oldu. Yıllık değişimde artış görülen diğer alt sektörler ise yüzde 18,3 ile sermaye malı, yüzde 4,1 ile dayanıklı tüketim malı olarak raporlandı.

Yıllık değişim oranları incelendiğinde alt sektör gruplarından en fazla düşüş yüzde 8,6 ile ara malı ve yüzde 6,8 ile orta düşük teknoloji grubunda olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Sanayi Üretim Endeksinde Aylık Değişimler

Sanayinin alt sektörlerindeki aylık değişim incelendiğinde, Kasım 2022’de madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,3 düştü.

Sanayi Üretim Endeksi Kasım Ayı Yıllık ve Aylık Değişim
KAYNAK: TÜİK

Alt sektörlerde teknoloji grubundaki aylık değişimde en çok düşüş gösteren yüzde 2,8 ile orta yüksek teknolojide oldu. En fazla artış ise yüzde 13 ile yüksek teknolojide gerçekleşti.

Aylık değişimde enerji yüzde 2,5, ara malı yüzde 1,6, sermaye malında yüzde 1,1 ve dayanıksız tüketim malında yüzde 0,5 oranında düşüş bildirildi. Dayanıklı tüketim malında ise yüzde 1,3’lük artış dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.