Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’nın Gazı Kesmesi Almanya’yı Resesyona Sürükleyebilir

Savaşın gölgesinde enerji fiyatları artarken, Rusya'nın gazı kesmesi halinde Almanya'da resesyon ihtimali olabileceği söylendi.
Rusya’nın Gazı Kesmesi Almanya’yı Resesyona Sürükleyebilir
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, küresel boyutta enerji arzı endişelerinin artmasına neden oluyor. Rusya, Avrupa ülkelerinin en büyük gaz tedarikçisi konumunda. Bu gazın kesilmesi ihtimali Avrupa ülkelerinde ekonomisinin olumsuz etkileneceğine dair beklentileri ortaya çıkarıyor.

Bir endüstri kuruluşu Rus doğal gaz arzının tamamen durması halinde Almanya’nın kışın bir resesyonla karşı karşıya kalacağı konusunda uyarıda bulundu. AB, savaştan önce gaz ihtiyacının yüzde 40’ını Rusya’dan karşılıyordu. Bu oran Almanya’da yüzde 55 seviyesindeydi. Bazı ülkeler karşılık olarak kömür santrallerini kapatma planlarını erteleme kararı aldı.

Gaz fiyatları rekor seviyelere ulaşırken, enflasyonda bir artışa neden oldu ve Avrupa’yı faiz artırımı yapmaya itiyor. Almanya’nın BDI sanayi birliği, ekonomik büyüme tahminini yüzde 1.5’e indirdi. Bu oran savaştan önce yüzde 3.5 olarak açıklanmıştı. Rus gaz dağıtımlarındaki bir kesintinin Avrupa’nın en büyük ekonomisinde durgunluğu kaçınılmaz hale getireceği bildirildi.

Batık Boru Hattındaki Kapasite Düştü

Rus gazı hala Ukrayna üzerinden aktarılıyor, ancak Almanya’ya hayati bir tedarik yolu olan Baltık’ın altındaki Nord Stream 1 boru hattı sadece yüzde 40 kapasiteyle çalışıyor Moskova bunun nedeninin Batı yaptırımları olduğunu belirtirken, Avrupa bunun akışları azaltmak için bir bahane olduğunu söylüyor.

Almanya’nın acil durum planlarının bir parçası olarak, Bundesnetzagentur gaz düzenleyicisi, üreticileri daha az gaz tüketmeye teşvik etmeyi amaçlayan yeni bir açık artırma sisteminin ayrıntılarını önümüzdeki haftalarda açıklayacak.

GCM Yatırım Banner

Bundesnetzagentur Başkanı Klaus Mueller kriz planının üçüncü aşaması ilan etmek için çok erken olduğunu söylemesine rağmen, mevcut gaz teslimatlarının soruna neden olabileceğini belirtti. Avrupa, Norveç gibi kendi üreticilerinden ve Azerbaycan da dahil olmak üzere diğer ülkelerden daha fazla boru hattı tedariki arıyor.

AB ayrıca Rusya’dan petrol alımını yıl sonuna kadar yüzde 90 oranında azaltmayı planlıyor. Bu karar alınırken bazı ülkeler arasında fikir ayrılıkları yaşanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.