Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa, Rusya Nedeniyle Yeniden Kömüre Geçebilir

Karbon emisyonunun azaltılması için bırakılmaya başlanan kömür kullanımı, Rusya nedeniyle Avrupa'da yeniden artacağa benziyor.
Avrupa, Rusya Nedeniyle Yeniden Kömüre Geçebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa’nın en büyük Rus doğalgaz alıcıları, alternatif yakıt kaynakları bulma çabasını sürdürüyor. Rusya’dan gelen ve azalan gaz akışıyla başa çıkmak için en kısa çözüm ise daha fazla kömür yakma sinyallerini beraberinde getiriyor.

Rusya’nın devlet destekli enerji devi Gazprom, geçen hafta Baltık Denizi altından Rusya’dan Almanya’ya uzanan Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden tedarikin daha da sınırlı olduğunu söylemişti. Bu açıklamanın ardından Avrupa Birliği’nde arzın tamamen kesintiye uğrayacağına dair korkular alevlendi.

Almanya’da elektrik üretimi için doğal gaz kullanımını sınırlaması ve bir geçiş dönemi için daha fazla kömür yakması gerektiği anlamına geleceği söylendi. Ekonomi Bakanı Robert Habeck dün yaptığı bir açıklamada, arz sıkıntısını önlemek için ihtiyati tedbirler alınmadığında durumun kış aylarında gerçekten kritik olacağı konusunda uyardı.

Habeck’in bir açıklamada, “Bu çok acı ama bu durumda gaz tüketimini azaltmak neredeyse gerekli. Yaz ve sonbaharda mümkün olduğunca fazla gaz depolamak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız ve yapacağız. Kışın gaz depolama tankları dolu olmalı. Bu birinci önceliğe sahiptir.” yorumunda bulunduğu belirtiliyor.

Gazprom arz kesintisinin teknik bir sorun olduğunu belirtmiş ve sorunun Almanya’daki Siemens Energy’nin Kanada’da hizmet verdiği ekipmanın gecikmeli iade edilmesinden kaynaklandığını açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner

Habeck ise hareketin siyasi amaçlı olduğunu ve bölgeyi huzursuz etmek, gaz fiyatlarını yükseltmek için tasarlandığını söyleyerek bu iddiayı reddediyor. Kuzey Akım 1 gaz akışlarının ne zaman normal seviyelere döneceği henüz bilinmiyor.

Gazprom CEO’su Alexei Miller Perşembe günü Avrupa başkentlerinde korku yaratan açıklamalar yapmıştı. Moscow Times’a göre; Miller St. Petersburg International Economic Forum’unda, “Bizim ürünümüz, bizim kurallarımız. Kendi yaratmadığımız kurallara göre oynamayız,” ifadelerini kullanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın