Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’nın Amacı ABD’nin Hegemonyasını Bitirmek

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna’daki askeri operasyon ile hedefledikleri şeyi açıklayarak, müzakerelere değindi.
Rusya’nın Amacı ABD’nin Hegemonyasını Bitirmek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’daki savaşa dair yaptığı son değerlendirmede, ABD ve Batılı ülkelere dair önemli açıklamalarda bulundu.

“Özel askeri operasyonumuz, pervasız genişlemeye, ABD’nin ve onun altındaki diğer Batılı ülkelerin uluslararası arenada tam hegemonyasına yönelik pervasız anlayışına son vermek için tasarlandı” diyerek çarpıcı bir açıklamada bulunan Lavrov, meydana getirilen hegemonyanın uluslararası hukukun ihlal edilmesiyle oluşturulduğunu ifade etti.

Amerika’nın Irak’ı kendi güvenliğine tehdit oluşturdu diye bombaladığını ancak sonrasında herhangi bir tehdit bulamadığını söyledi. Rusya’nın sınırlarında Neonazilerin ve ultra radikallerin çoğaldığı zaman, Pentagon’un biyolojik askeri laboratuvarlar oluşturduklarında, oluşan tehdide tepki koymalarına izin verilmediğini ekledi.

Ukrayna savaşı konusunda Devlet Başkanı Vladimir Putin’in birçok kez müzakereleri tercih ettiğini söyleyen Lavrov, “Ukrayna tarafı her seferinde 180 derece dönse de müzakerelere devam etmememiz için herhangi bir neden göremiyorum” şeklinde konuştu. Ukrayna’nın önce önerdiği şeyi daha sonra reddettiğini, Rusya’nın ise sabırlı olduğunu ifade etti.

Ardından sözü AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e getirdi. Ukrayna’da askeri çözümden başka alternatif olmadığı yönündeki açıklamalarını eleştirdi.

GCM Yatırım Banner

Borell’in AB diplomasisini temsil ettiğini ancak diğer yandan çatışmanın yalnızca askeri yollarla çözüleceğini söylediğini belirterek, “Bu ya kişisel bir şeyi biriktirdiğini ya da dilinin sürçtüğü ya da düşünmeden konuştuğu anlamına geliyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.