Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Ukrayna’ya Nükleer Santral Provokasyonu Suçlaması

Rusya, BM'nin Zaporijya nükleer santrali ziyareti öncesi Ukrayna'nın provokasyon planladığını söylerken, Kiev suçlamaları reddediyor. Detaylar haberde;
Rusya’dan Ukrayna’ya Nükleer Santral Provokasyonu Suçlaması
HABER GİRİŞ

Rusya Savunma Bakanlığı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Cuma günü gerçekleştireceği Zaporijya nükleer santrali ziyareti öncesinde Ukrayna ve Batı’yı provokasyon planlamakla suçladı.

Rus yetkililer, Perşembe günü yaptığı açıklama ile dünyanın gündemindeki nükleer santralde insan yapımı bir felaket riski olduğunun altını çizdi.

Rusya: Provokasyon Radyasyon Sızıntısı İçerebilir!

Açıklamada, Rusya’yı suçlamak için planlanan provokasyonun, Guterres’in Ukrayna’ya yaptığı ziyaretle aynı zamana denk geldiği ve radyasyon sızıntısı içerebileceği belirtildi.

Ukrayna tarafının bu iddialara cevabı ise gecikmedi. Üst düzey bir Ukraynalı yetkili, Moskova tarafından alaycı bir söylem olarak nitelendirdiği iddiaları reddetti.

Yetkili, duruma en basit çözümün Rus güçlerinin tesisten çekilmesi, orada depolanan mühimmatları çıkarması ve mayınlarını temizlemesi olacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna Başkanı Volodimir Zelenski’nin danışmanı Mykhailo Podolyak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Rusya’nın yapması gerekenleri sıraladı:

Bir çözüm var. Sadece mühimmatları tesisten çıkarmanız, binaları mayınlarından arındırmanız, fabrika personelini hücrelerden çıkarmanız, güneydeki şehir Nikopol’u bombalamayı bırakmanız ve istasyondan ayrılmanız gerekiyor. Çok basit, değil mi?

Avrupa’nın en büyüğü niteliğindeki Zaporijya nükleer reaktör kompleksi, Ukrayna’yı işgal ettikten kısa bir süre sonra Rusya tarafından ele geçirilmişti.

Rusya, Ukrayna kuvvetlerinin santrale hesapsızca ateş ettiğini söylese de Ukrayna bu iddiaların tam tersini öne sürüyor. Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın reaktör kompleksini bir üs olarak kullandığını söylüyor.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenkov, Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, Moskova’nın tesiste güvenliği sağlamak için önlemler aldığı ve buna bağlı olarak tesisin içine ve çevresine ağır silahlar yerleştirdiği iddialarını reddettiğini söyledi.

Ancak Bakanlık, Ukrayna kuvvetlerinin santral çevresini bombalamaya devam etmesi halinde tesisin kapatılmasının düşünülebileceğini ifade etti.

Zaporijya bölgesinde Rusya tarafından kurulan yönetimin başkanı Yevgeny Balitsky, daha önce bombardımanın reaktör kompleksinin soğutma sistemine zarar verme riski olduğunu ve santralin sadece bir ünite ile çalıştığını söylemişti. Tesisin, Ukrayna’nın yıllık elektrik üretiminin beşte birini oluşturduğu biliniyor.

Kirillov: Tesis Zarar Görürse Çok Ülke Etkilenir

Rusya’nın radyoaktif, kimyasal ve biyolojik savunma kuvvetlerinin başkanı Igor Kirillov ise bir brifingde, tesisin yedek destek sistemlerinin bombardıman sonucu hasar gördüğünü söylemişti.

Kirillov, tesiste bir kaza olması durumunda radyoaktif maddenin etkileyeceği bölgelerin Almanya, Polonya ve Slovakya’yı kapsayacağını gösteren bir slayt sunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.