Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna ve Rusya Nükleer Santral Saldırısı için Birbirini Suçluyor

Ukraynalı ve Rus yetkililer, Zaporijya'da bulunan nükleer enerji santralinin bombalanması ile ilgili birbirini suçlamaya devam ediyor. Detaylar haberde;
Ukrayna ve Rusya Nükleer Santral Saldırısı için Birbirini Suçluyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Güney Ukrayna’daki Zaporizhzhia nükleer enerji tesisinin yeniden bombalanması nedeniyle Rus ve Ukraynalı yetkililer birbirlerini suçluyor.

Kriz devam ederken BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Perşembe günü bir açıklama yaparak konuyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Guterres açıklamasında, Rusya’nın Mart ayında ele geçirdiği Avrupa’nın en büyüğü olan tesisin yakınındaki askeri faaliyetlerin derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Ukrayna ve Rusya’nın Karşılıklı Suçlamaları Devam Ediyor

Ukrayna nükleer ajansı Energoatom bugünkü açıklamasında Rusya’yı suçladı. Radyoaktif malzemelerin depolandığı yerin yakınları da dahil olmak üzere santral alanının beş kez vurulduğunu, ancak kimsenin yaralanmadığını ve radyasyon seviyelerinin normal kaldığını belirtti.

Bu arada Rusya’da yerleşik yerel yetkililer ise Ukrayna’nın santrali bir günde ikinci kez bombalayarak santral işçilerinin vardiya değişimini engellediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Rusya tarafından kurulan bölgesel yönetimin bir üyesi olan Vladimir Rogov, Telegram’a radyoaktif izotop depolama tesisinin yakınında Ukrayna tarafından gerçekleştirilen en az üç saldırı olduğunu yazdı.

Tesis, Ukraynalı Teknisyenler Tarafından İşletiliyor

Tesis, Rusya’nın 24 Şubat işgalini takiben savaşın ilk aşamalarında Rus kuvvetleri tarafından ele geçirildi ancak hala Ukraynalı teknisyenler tarafından işletiliyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Perşembe günü Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın güvenlik durumunu mümkün olan en kısa sürede değerlendirmek üzere tesise bir heyet göndermesini istedi.

Viyana merkezli BM nükleer gözlemcisi daha önce santralin bombalanmasını kınamış ve bunun nükleer bir felakete yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.