Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan NATO Şartı: Erdoğan İstese de Şanghay’a Üye Olamaz

Şanghay’da tam üyelik hedefinde olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Rusya’dan yanıt geldi. NATO’dan çıkmadıkça Türkiye’nin üye yapılmayacağı söylendi.
Rusya’dan NATO Şartı: Erdoğan İstese de Şanghay’a Üye Olamaz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yunan basınında Türkiye’nin NATO üyeliğini yıpratmaya yönelik dün çıkan haberden sonra bugün Rus basınında da benzer bir gelişme yaşandı. Dünya kamuoyuna duyurulan haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili Ankara’nın hem NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) hem de Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) masasına oturamayacağı mesajını verdi.

Rus haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Büyük Elçisi Bakhtiyor Khakimov, Türkiye’nin sahip olduğu NATO üyeliğinin ŞİÖ’ye katılmasına engel teşkil ettiğini savundu.

Türkiye’nin NATO’dan çekilmesi halinde üyelik talebini değerlendireceklerini açıkladı.

NATO’nun Rusya’yı “bir numaralı düşman” olarak ilan ettiği için Putin yönetiminin NATO müttefiki bir ülkeyle aynı örgüt içinde bulunmasının mümkün olmayacağı mesajını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan’da düzenlenen Şanghay Zirvesi’nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile kol kola yürümesi üzerine Türkiye’nin NATO ile ilişkilerinde çıkmaza girme ihtimali konuşulurken, Rusya’nın bugünkü çıkışı, okları Türkiye’nin üzerine çekti.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan: Hedef Tam Üyelik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı Şanghay Zirvesi’nin ardından Türkiye’nin ŞİÖ’ye katılma niyetini duyurmuştu.

1996 yılında oluşturulan örgütte yer alan Şanghay Beşlisi (Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan) ile ilgili ise “Üye olmak-olmamak hepsi ayrı ama bizim bu ülkelerle olan münasebetlerimiz, bu atılan adımla çok daha farklı bir konuma taşınmış olacaktır” demişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın