Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Şanghay Teşkilatı Açıklaması: Hedef Tam Üyelik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan'da düzenlenen Şanghay Zirvesi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan pek çok konuya dair değerlendirmesini paylaştı. Detaylar şöyle...
Erdoğan’dan Şanghay Teşkilatı Açıklaması: Hedef Tam Üyelik
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Devlet Başkanları Zirvesi’nin ardından gazetecilerle bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 2012 yılından itibaren teşkilatın diyalog ortağı olduğunu söyledi.

Türkiye’nin teşkilatın Enerji Kulübü Üst Düzey Grubunun Dönem Başkanlığını üstlenmiş, 2017 yılında Grubun Üçüncü Yüksek Düzeyli Grup Toplantısı’na Ankara’da ev sahipliği yaptığını hatırlattı. Teşkilat ile Türkiye arasında belli bir müktesebat oluşuğunu ifade etti.

Zirvede küresel enflasyonla mücadelede iş birliğinin önemine değindiklerini belirten Erdoğan, “Teşkilat bünyesinde ülkemizle iş birliğinin daha da geliştirilmesi yönünde irade ve istek bulunduğunu memnuniyetle müşahede ettik. Bu Zirve, ülkemizin önceliklerini vurgulamak ve Teşkilatı ilgilendiren temel konularda sağlayabileceğimiz katkıları dile getirmek bakımından önemli bir vesile teşkil etti” diye konuştu.

Zirvede Azerbaycan, Çin, Moğolistan, Özbekistan, Rusya ve İran’ın cumhurbaşkanları ile Pakistan ve Hindistan’ın başbakanlarıyla verimli ikili görüşmeler gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Hedef Şanghay Beşlisi’ne Tam Üyelik

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan konuların başında ise Şanghay Beşlisi’ne tam üyelik konusu yer aldı. Türkiye olarak Şanghay Beşlisi içerisinde üye konumunda olmadıklarını belirten Erdoğan, Özbekistan’ın davetiyle özel konuk olarak katıldıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu konuyla ilgili soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Üye olmak-olmamak hepsi ayrı ama bizim bu ülkelerle olan münasebetlerimiz, bu atılan adımla çok daha farklı bir konuma taşınmış olacaktır” ifadelerini kullandı.

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Tahıl Koridoru

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin rolü ve tahıl koridorundaki son duruma dair açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin aldığı rolden dolayı tebrik edildiğini belirten Erdoğan, “Başından itibaren sürdürdüğümüz o denge politikasıyla gerek batıya gerekse başta Amerika olmak üzere hepsine gereken cevabı, yaptığımız girişimlerle vermiş olduk.” ifadelerini kullandı.

Tahıl koridoru hakkında da konuşan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeler yaptıklarını söyledi. Buradaki tahılın gelişmekte olan ülkelerden ziyade az gelişmiş ülkelere yönelik çalıştırılması gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin buradaki rolünün altını çizen Erdoğan, “Bundan sonraki süreçte de biz bunu inşallah en ideal şekilde çalıştırarak az gelişmiş ülkelere bu koridoru nasıl kullandırtacağız, buralara nasıl ulaşacağız, buralara ne yapabiliriz; bunun takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

Sosyal Konut Projesi için Seçim Sonrası İkinci Etap Mesajı

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son günlerde milyonlarca vatandaş tarafından takip edilen sosyal konut projesine dair konuştu.

TOKİ’nin sosyal konut projesinde başvuruların 2 milyonu geçtiğini kaydeden Erdoğan, seçimin ertesinde yeniden bir hamle yapılabileceğini belirtti. O zamana kadar bu inşaatların yüzde 56-60 oranında tamamlanmış olacağını söyleyen Erdoğan, işin tamamen bitmesinin 1,5-2 yılı bulacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine yoğun bir talep olduğunu belirterek, “Allah nasip ederse seçimden sonra yeni bir etabı inşallah başlatacağız. Çünkü bizim arsa noktasında filan sıkıntımız yok. Arsa noktasında sıkıntı olmadıktan sonra, yeter ki iş yapacak bir iktidar olsun. İş yapacak iktidar da biziz” diye konuştu.

Konut projesiyle ilgili yıl sonu bitmeden inşaat çalışmalarına başlama talimatı verdiğini sözlerine ekledi.

Erdoğan: Hazine Maliye ve Merkez Bankası Ekonomiyi Büyütüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası’nın iş birliği içinde yeni ekonomi modelini yürüttüğünün altını çizdi.

Türkiye’ye duyulan güvenle dışarıdan para geldiğini belirten Erdoğan, “Hazine Maliye, Merkez Bankası el ele vererek üretken bir ekonomiyi büyütüyor. Çünkü bizim bu attığımız adımlar, tüketim ekonomisinin veya israf ekonomisinin neticesi değil; tam aksine üretim ekonomisinin bir neticesidir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,, üretim ekonomisinin meyvelerini vermeye başladığını belirterek, Merkez Bankasının rezervinin 115 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.