Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan ABD Yaptırımına Karşı Kripto Para Hamlesi

Rusya, ABD yaptırımlarının ardından yavaşlayan uluslararası ödemeler için harekete geçti. Ödemelerde kripto varlıkların kullanımı onaylandı.
Rusya’dan ABD Yaptırımına Karşı Kripto Para Hamlesi
HABER GİRİŞ

ABD, Rusya’ya yönelik yaptırımlar kapsamında, yabancı finans kuruluşları aracılığı ile kısıtlayıcı adımlar atıyordu. Hazine Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo, bu yaptırımlar sonrası Rusya ile Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kazakistan gibi ülkeler arasındaki finansal akışı önemli ölçüde değiştirdiğini açıklamıştı.

Rusya ise bu durumu değiştirecek önemli bir hamlede bulundu. Rus milletvekilleri, dijital finansal varlıkların (DFA’ların) uluslararası ödemelerde kullanılmasına izin veren yasa tasarısını onayladı. Atılan bu adım ile Moskova’nın bazı sınır ötesi para akışlarını uluslararası inceleme korumasına olanak sağlaması amaçlanıyor.

Yasanın yürürlüğe girmesi için Rusya parlamentosunun üst meclisinin ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’in onayı gerekiyor.

Rusya Parlamentosu’nun alt meclisindenn mali komite başkanı Anatoly Aksakov, mevcut sistemde tüm anlaşmaların görünür durumda olduğunu belirterek “Dost ülkelerden gelenler de dahil olmak üzere bankalara baskı yapıyorlar, böylece bankalar Rus şirketlerin yabancı kuruluşlarla ödemelerine zorluk çıkarıyor” diye konuştu.

Yaptırımlar nedeniyle mali mesajlaşma sistemi SWIFT’ten 2022’de çıkarılan Rus bankalarının uluslararası ödemeler konusunda yaşadığı sorunlar son dönemde artmıştı.

GCM Yatırım Banner

ABD, Aralık ayında yayımladığı başkanlık kararnamesi ile Rusya’nın, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Batılı devletler tarafından uygulanan yaptırımları delmesine yardımcı olan üçüncü ülkelerdeki finans kuruluşlarına yaptırım uygulayabileceğinin sinyalini vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.