Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, Türkiye-Suriye Normalleşmesinde Aracı Olmak İstiyor

Türkiye ile Suriye arasında normalleşme sürecinin başlaması için Rusya aracı oldu. Görüşmelerde Moskova’nın ortam oluşturabileceği söylendi.
Rusya, Türkiye-Suriye Normalleşmesinde Aracı Olmak İstiyor
HABER GİRİŞ

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, son dönemde yayılan Türkiye ile Suriye arasında normalleşme söylentileri hakkında dikkat çekici açıklamalar yaptı.
İki ülke arasında olası bir normalleşme adımının Rusya tarafından desteklendiğini açıkladı.

Türkiye ve Suriye’den dışişleri bakanlarının bir araya gelmesi için gereken yardımı sağlayabilecekleri mesajını veren Bogdanov, bu görüşme için ortam oluşturabileceklerini açıkladı.

İki ülke arasında temasların kurulması için Rusya’nın teşvik sağlayan tarafta olduğu bilgisini paylaşarak, “İstemeleri halinde tarafları Moskova’da kabul etmeye tabii ki her zaman hazırız. Şimdiye dek farklı düzey ve formatlarda pek çok görüşme düzenledik. Yardımımızı sunmaya her daim hazırız” dedi.

MİT Başkanı Hakan Fidan’ın Şam’daki Görüşmelerinin İçeriği Netleşti

Olası bir diyaloğun her iki ülke için de faydalı olacağı görüşünde olan Bogdanov, “Burada temasların yeniden sağlanmasından bahsediyoruz. Şimdilik bu temaslar sadece savunma bakanlıkları ve istihbarat servisleri üstünden kuruldu” dedi.

Böylece Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan’ın Şam’daki görüşmelerinin içeriği netleşmiş oldu. Geçen hafta Fidan’ın gerçekleştirdiği yoğun Suriye mesaisi dikkatleri çekmişti.

GCM Yatırım Banner

İki ülkeden de istihbarat şeflerinin Suriye’nin kuzeyinde yürütülen askeri operasyonlarda anlaşma sağlamak için çalışmaları başlattığı yorumları yapılmıştı.

Çavuşoğlu, Erdoğan-Putin-Esad Zirvesini Yalanlamıştı

Türkiye ile Suriye arasında normalleşme söylentileri yayılırken, İran basınında Erdoğan-Putin-Esad zirvesine ilişkin dikkat çekici bir iddia Ağustos ayında gündeme oturmuştu.

Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile Özbekistan’da bir araya geleceği iddia edilmiş, bu görüşmeyi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ayarlayacağı söylenmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Erdoğan-Putin-Esad zirvesine ilişkin iddiaları yalanlamıştı.

Erdoğan: “Siyasette Dargınlık Olmaz. Her An Barış İçinde Olacaksın”

İktidarın değişim sinyalleri verdiği dış politikada Erdoğan, İsrail’den sonra Suriye ile normalleşme sinyalleri vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dış politikadaki normalleşme adımlarına ilişkin şöyle konuşmuştu: “Siyasette dargınlık olmaz. Her an barış içinde olacaksın. Her an görüşebilme imkânı yakalayacaksın.”

Suriye Devlet Başkanı Esad için yorumu, “Bizim Esed’i yenmek, yenmemek gibi bir derdimiz yok ki” olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.