Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: Türkiye Doğal Gaz Merkezi AB ile Siyaseti Sonlandıracak

Türkiye'de kurulacak olan doğal gaz nakil merkezi ile Rusya ve AB arasındaki gaz siyasetinin sonlanabileceği savunuldu. Detaylar haberin içerisinde;
Rusya: Türkiye Doğal Gaz Merkezi AB ile Siyaseti Sonlandıracak
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ekim ayında Rus gazının ana tedarik hattı hâline getirilerek Avrupa’ya Türkiye üzerinden gaz iletilebileceğine dair öneride bulunmuştu. Önerinin ardından hayata geçirilmesi için temaslar ve görüşmeler yapılmıştı.

Rus enerji uzmanı Sergey Kolobanov, Türkiye’de kurulacak doğal gaz transfer merkeziyle ilgili açıklamalarda bulundu. Kolobanov, Türkiye üstü doğal gaz transferinin Rusya ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki gaz ilişkilerini siyasetten arındırabileceğini savundu.

Avrupa Gaz İlişkilerini Siyasetin Dışına Çıkarmış Olacak

Türkiye’den gaz alacak olan ülkelerin tedarikçi ülkeyi bilmeyeceğine işaret ederek, gazın gerçek tedarikçisini gizleme imkanı sunacağını belirtti.

Yakıt ve Gaz Kompleksi Sektörlerinin Ekonomi Merkezi Direktör Yardımcısı Kolobanov, Türkiye’de kurulacak olan doğal gaz merkezinin, AB ülkelerinin gaz ilişkilerini siyasetin dışına çıkarma yöntemi olduğunu ileri sürdü.

Avrupalı tüketicilerin veya şirketlerin Türkiye’deki doğal gaz borsası üzerinden gaz satın almasının diğer tedarikçilerle takas işlemlerinin geliştirilmesine de izin vereceğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Merkezli Doğal Gazın Alımı da Artacak

Rus gazını tedarik etmede Avrupa ülkelerinin siyasi isteksizliğinin sebebiyle Rusya’nın Türkiye üzerinden gaz tedarikini genişletme perspektifinin kısıtlı olduğunu da vurguladı.

Kolobanov, Rusya’nın tedarik hacmi ile diğer ülkelerin söz konusu merkezden gaz alım taleplerinin artmasının doğru orantılı olacağına dair görüş bildirdi.

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında yapılacak olan İstanbul Gaz Zirvesi’nin 14-15 Şubat’tan 22 Mart’a ertelenmişti.

Tüm devlet kurumlarının depremlerin etkilerinin ortadan kaldırılması için afet bölgesinde çalışmalar yaptığı söylenerek, İstanbul Gaz Zirvesi’nin ertelendiği kaydedilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.