Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Tahıl Anlaşmasına Kapıları Kapatmadı: İstanbul’da Dörtlü Zirve Olacak!

Tahıl koridoru anlaşması için kendi koşullarında ısrarcı olan Rusya, anlaşmanın tarihinin revize edilmesi için İstanbul’da masaya oturacak.
Rusya Tahıl Anlaşmasına Kapıları Kapatmadı: İstanbul’da Dörtlü Zirve Olacak!
HABER GİRİŞ

Hafta başında tahıl anlaşmasını durdurma kararı alan Rusya, kapıları tamamen kapatmadığını duyurdu. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, 18 Mayıs’ta sona erecek tahıl koridoru anlaşmasıyla ilgili ihtilafın çözüm bulması ve sürenin uzatılması için Türkiye’nin ev sahipliğinde görüşmelerin yapılacağını paylaştı.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında gerçekleşecek dörtlü zirvenin 10-11 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da yapılacağını şu sözlerle duyurdu:

“İstanbul’da yarın ve yarından sonraki gün üst düzey dörtlü görüşmeler planlanmış durumda.”

Rusya Daha Önce de Aynı Hamlede Bulunmuştu

22 Temmuz 2022 tarihinde dört taraf arasında imzalanan ve geçen yıl kasım ayında uzatılmasına karar verilen tahıl koridoru anlaşmasında son tarihe yaklaşılırken Kremlin, anlaşma için yeşil ışık yakmamıştı.

Ardından yoğun görüşmeler sürmüş, Kremlin’in istediği maddelerin uygulanması halinde anlaşmanın 60 gün daha uzatılmasına karar verilmişti.

GCM Yatırım Banner

Anlaşmanın tekrar yenilenmesi için şerh koşan Kremlin, geçtiğimiz günlerde Rus tahıl ürünleri ve gübresinin ihracatıyla ilgili koşulların sağlanmamasından şikayetçi olduğunu ve geri çekilmeye yatkın oldukları mesajını vermişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.