Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Tahıl Koridoru Anlaşması için Yeşil Işık Yaktı!

Dört gün sonra sona erecek tahıl koridoru anlaşması için kapı aralayan Rusya, anlaşmanın süresini uzatma kararı aldığını duyurdu.
Rusya Tahıl Koridoru Anlaşması için Yeşil Işık Yaktı!
HABER GİRİŞ

Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye arasında 22 Temmuz 2022 tarihinde imzalanan ve geçen yıl Kasım ayında uzatılmasına karar verilen tahıl koridoru anlaşması 4 gün sonra sona erecekken, Rusya konuya ilişkin kararını duyurdu. Kremlin, 18 Mart günü sona erecek anlaşmanın 60 gün daha uzatılmasına karar verdi.

Konuya ilişkin açıklama, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko’dan geldi. Rus haber ajansı TASS’a konuşan Bakan Yardımcısı, tahıl anlaşmasının 2 ay uzatıldığını, paket anlaşma olarak onaydan geçtiğini söyledi.

Avrupa Birliği’nin (AB) uyguladığı ekonomik yaptırımlar konusunda geri adım bekleyen ve garanti isteyen Rusya’nın tavrının değişmediğine de dikkat çekti.

Grushko, Moskova’nın “Rus tarım ürünlerinin uluslararası pazarlara arzına yönelik doğrudan ve dolaylı tüm yaptırımların kaldırılması anlamına gelen özellikle ikinci yolun uygulanması konusunda Rusya’ya verdiği taahhüdün yerine getirilmesini sağlamakta ısrar edeceğini” açıkladı.

Rusya’nın tarım ihracatına yönelik getirilen kısıtlamaların yavaş yavaş kaldırıldığını söyleyerek, “Sürecin çok yavaş da olsa devam ettiğini yinelemeliyim. En yoksul ülkelere ücretsiz olarak ulaştırmaya hazır hale getirdiğimiz gübrelerimiz halen birçok ülkenin limanlarında suni bariyerler oluşturularak bekletiliyor” dedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın