Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kiev Tahıl Anlaşmasının Uzatıldığını Duyurdu

Rusya-Ukrayna çatışmasında ihtilaf konusu olan ve 2 gün sonra sonlanması planlanan tahıl anlaşmasına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.
Kiev Tahıl Anlaşmasının Uzatıldığını Duyurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasını askıya aldığını duyurmasının ardından Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in (BM) girişimiyle tekrar uygulamaya konan ancak 19 Kasım itibarıyla sonlanması planlanan anlaşmada yeni bir gelişme yaşandı. Ukrayna, anlaşmanın uzatılacağını açıkladı. Kiev yönetimi, anlaşmanın son bulacağı tarihin 120 gün sonraya ertelendiğini paylaştı.

Ukrayna Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, süresinin dolmasına 2 gün kalan Karadeniz Tahıl Anlaşması’nın 4 ay daha uzatıldığı öğrenildi.

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Bakanı Hulusi Akar ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in “gıda kriziyle küresel mücadelede önemli bir adım daha” attıklarını söyledi.

Kubrakov, “Girişimi 1 yıl uzatmak ve Mikolayiv limanını da buna dahil etmek için ortaklara resmi olarak başvurduk. …Mevcut sorunların çözümü için önerilerimizi sunuyoruz” dedi.

Ukrayna’nın konuya dair Birleşmiş Milletler ve Türkiye liderlerinden de resmi açıklama beklediğini ekledi.

Zelenski Türkiye ve BM’ye Teşekkür Etti

Konuya ilişkin açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski de anlaşmasının uzatılacağı bilgisini Twitter hesabından paylaşarak, Türkiye ve BM’ye teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres için “Gıda krizine karşı küresel mücadelede önemli bir karar aldı” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı ayrıca konuya ilişkin ortaklardan da resmi bir duyuru beklediklerini yineledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu