Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Duyurdu: Rusya Tahıl Anlaşmasını Durdurdu!

Ukrayna, Rusya'nın gelen yeni gemiler için kayıt oluşturmadığını söyleyerek Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasını durdurduğunu ileri sürdü. İşte detaylar;
Ukrayna Duyurdu: Rusya Tahıl Anlaşmasını Durdurdu!
HABER GİRİŞ

Ukrayna’nın yeniden inşasından sorumlu bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamayla Rusya’nın Karadeniz’deki tahıl anlaşmasını etkili bir şekilde durdurduğu bildirildi. Ukrayna, Rusya’nın gelen gemileri kaydetmeyi reddettiğini iddia etti.

Reuters’ın haberine göre Ukrayna bakanlığından yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu, gelen gemileri kaydetmeyi ve denetimlerini gerçekleştirmeyi reddederek Tahıl Girişimi’ni bir kez daha etkili bir şekilde durdurdu. Bu yaklaşım, mevcut anlaşmanın şartlarıyla çelişiyor.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Ukrayna limanlarına gitmek üzere 62’si yükleme gemisi olan 90 geminin Türkiye karasularında onay beklediğine dikkat çekildi.

Üç Limana Erişim İzni Verilmişti

Ukrayna’nın Karadeniz limanları Rus işgalinin ardından ablukaya alındı. Bu durum küresel gıda krizine sebep oldu. Yaşanılan krizinin üzerine Türkiye’nin aracılığıyla Birleşmiş Milletler (BM), Rusya ve Ukrayna arasında Temmuz ayında yapılan ve üç limana erişim izni sağlayan tahıl anlaşması yapıldı.

Temmuz ayında imzalanan anlaşma sonrasında Kasım’da anlaşmanın süresi uzatılmıştı. Daha sonra 18 Mart’ta süresi dolacak olan anlaşmanın 60 gün daha uzatılmasına karar verilmişti.

GCM Yatırım Banner

18 Mayıs’ta sona erecek olan tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin Rusya, tahıl ürünlerin ve gübresinin ihracatına ilişkin koşulların sağlanmadığını ileri sürerek anlaşmadan geri çekileceğine ilişkin sinyaller vermişti.

Rueters, Moskova’nın küresel gıda krizini hafifletmeye yardımcı olmayı amaçlayan tahıl anlaşmadan çekilmekle tehdit ettiğini anımsattı. Türkiye ve Birleşmiş Milletler ise söz konusu anlaşmayı uzatmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın