Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, Karadeniz’deki Tahıl Koridorundan Çıkma Tehdidini Sürdürüyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna limanlarından tarım ürünlerinin ihracatına izin veren tahıl koridorundan vazgeçme tehditlerini yineledi.
Rusya, Karadeniz’deki Tahıl Koridorundan Çıkma Tehdidini Sürdürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya, Ukrayna tahılının Karadeniz’den geçmesine izin veren bir anlaşmayı sürdürüp sürdürmeyeceğini değerlendirirken, bu durum dünya çapında on milyonlarca insanın temel gıda güvenliği riski yaratıyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, kuşatma altındaki Ukrayna limanlarından tarım ürünlerinin savaş zamanında güvenli bir şekilde ihracına izin veren bir anlaşma olan tahıl koridorundan vazgeçebileceklerini söyledi.

SWIFT’te Geri Adım İlk Şart

Lavrov, Moskova’nın taleplerinden birinin Rus Ziraat Bankası veya Rosselkhozbank’ın SWIFT bankacılık sistemine dönmesi olduğunu belirtti

Rusya’nın Ukrayna’yı tam ölçekli işgalini başlatmasından iki gün sonra, ABD, Avrupalı ​​müttefikler ve Kanada, önemli Rus bankalarının bankalar arası mesajlaşma sistemi SWIFT’e erişimini engellemek için harekete geçmişti.

Moskova’nın SWIFT’ten dışlanması, ülkeyi küresel finansal sistemin dışında kalmasına neden oldu. Lavrov, anlaşmanın şu anda tek taraflı olduğunu, çünkü Rus gübrelerinin Ukrayna tahılları gibi transit geçemediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Rus bakan açıklamasında, “Buna tahıl anlaşması değil, Karadeniz Girişimi deniyordu ve anlaşma metninde bunun tahıl ve gübre ihraç etme fırsatlarının genişletilmesi için geçerli olduğu belirtiliyordu. Temmuz ayında üzerinde anlaştığımız anlaşma bu değil” ifadelerini kullandı.

Avrupa limanlarında yaklaşık 200 bin ton gübre taşıyan düzinelerce Rus kargo gemisinin bulunduğunu söyledi. Geçen yılın Şubat ayında Rus birlikleri Ukrayna’nın sınırlarına akın etmeden önce, Ukrayna ve Rusya küresel tahıl ihracatının neredeyse dörtte birini oluşturuyordu.

Bu sevkiyatlar, Ukrayna, Rusya, BM ve Türkiye’den temsilciler bir insani yardım deniz koridoru kurmaya karar verene kadar yaklaşık altı ay boyunca ciddi bir şekilde durakladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.