Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Merkez Bankası Üst Üste Üçüncü Toplantısında Faiz Artırdı

Rusya Merkez Bankası enflasyonu durdurma ve rubleyi destekleme amacıyla 100 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi.
Rusya Merkez Bankası Üst Üste Üçüncü Toplantısında Faiz Artırdı
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası Eylül ayı toplantısında faiz artırımlarına devam etti. Bankadan yapılan açıklamada faiz oranının 100 baz puan artırımla yüzde 13’e çıkarıldığı bildirildi. Böylece art arda üç toplantıda faiz artırılmış oldu. Karar sonrası rublenin dolar karşısındaki değerini yansıtan USD/RUB yatay seyrini korudu.

Beklenti bu oranda bir faiz artırımı yapılacağı yönündeydi. Faiz artırımları, rubledeki zayıflık ve kalıcı enflasyon baskılarına yanıt olarak geliyor. Açıklamada gelecek toplantılarda daha fazla faiz artırımının değerlendirileceği ifadesi yer aldı.

Merkez bankası, rublenin dolara karşı 100’ün üzerine düşmesine ve Kremlin’in daha sıkı para politikası yönünde yaptığı kamu çağrısına yanıt olarak, bir ay önce yaptığı acil toplantıda faiz oranlarını 350 baz puan artırarak yüzde 12’ye yükseltmişti.

Rusya, Moskova’nın Ukrayna’ya asker göndermesi ve Batı’nın kapsamlı yaptırımlar uygulamaya koymasının ardından Şubat 2022’de yaptığı acil durum artışını kademeli olarak yüzde 20’ye geri çekti ve bu yıl oranları yüzde 7,5’e kadar düşürdü.

Rubledeki sert düşüş, sıkı işgücü piyasasından, güçlü tüketici talebinden ve Moskova’nın geniş bütçe açığından kaynaklanan enflasyonist riskleri körükledi. Bu gelişme sonrası merkez bankası Temmuz ayının sonlarında başlayan bir sıkılaştırma döngüsüne girmek zorunda kaldı.

GCM Yatırım Banner

Merkez bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 5,0-6,5’ten yüzde 6,0-7,0 seviyesine taşıdı. 11 Eylül itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 5,33 ile bankanın yüzde 4’lük hedefinin üzerinde seyrediyordu. Rusya Merkez Bankası bir sonraki faiz kararını alacağı toplantıyı 27 Ekim’de gerçekleştirecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın