Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Merkez Bankası’ndan Döviz Kararı: Satış 10 Kat Artacak

Rusya Merkez Bankası gerçekleştirdiği günlük döviz satışını artıracağını açıkladı. Satış oranı 10 kata kadar artacak. Ayrıntılar şöyle…
Rusya Merkez Bankası’ndan Döviz Kararı: Satış 10 Kat Artacak
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası bu ay iç piyasaya 150 milyar ruble döviz ihraç edecek ve Eurobond geri ödemesinden kaynaklanan döviz talebinin bir kısmını karşılamak için önceden planladığı satışlarını geçici olarak hızlandıracak.

Bankadan yapılan açıklamada, hükümetin varlık fonundan yapılan yatırımlarla bağlantılı günlük yansıtma operasyonlarının neredeyse 10 kat artırılacağı kaydedildi. Merkez bankası, 14-22 Eylül tarihleri ​​arasında günde 21,4 milyar ruble değerinde döviz satmayı planlıyor.

Duyuru, Ağustos ayında faiz oranlarına ilişkin acil toplantıdan bu yana değer kaybeden rublenin kazançlarını artırmasına yardımcı oldu. Rus rublesi duyuru sonrası dolar karşısında yüzde 0.3’e yakın değer kazandı.

Merkez bankasına göre, Rusya’nın 3 milyar dolarlık Eurobond’unun vadesi 16 Eylül’de dolacak. Çoğu yatırımcı ödemeyi ruble cinsinden alacak olsa da, bazılarının daha sonra döviz arayışına girebileceği belirtildi.

Ulusal Refah Fonu’ndan yatırımla ilgili işlemlerin yansıtılması kapsamında döviz satışlarını yeniden dağıtma kararının, olası ek döviz talebinin karşılanmasına ve bu dönemde döviz piyasasındaki oynaklığın azaltılmasına yardımcı olacağı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Geçen ay rublenin yoğun satış baskısı altında kalması üzerine merkez bankası bu yılın geri kalanında döviz alımından kaçınacağını açıklamış ve ardından hızlı bir faiz artışı gerçekleştirmişti.

Yetkililer, geçen yıl Ukrayna’nın işgali sonrasında rublenin çöküşünü engellemek için kullandığı sermaye hareketlerine sınırlama getirme seçeneği konusunda fikir ayrılıkları yaşıyor.

Rus rublesi, Kremlin’in Ukrayna’daki savaşı nedeniyle uygulanan bir dizi uluslararası yaptırım nedeniyle dış ticarette yaşanan bozulmanın ardından, 2023’te gelişmekte olan piyasalarda en kötü performans gösteren para birimleri arasında yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın