Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Maliye Bakanlığı Daha Sıkı Döviz Kontrolünü Savunuyor

Rusya Maliye Bakanlığı, mevcut durumda daha sıkı döviz kontrolünden yana olduğunu dile getirdi. Detaylar haberin devamında;
Rusya Maliye Bakanlığı Daha Sıkı Döviz Kontrolünü Savunuyor
Yorum

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, ülkenin başkenti Moskova’da düzenlenen “Dev Düzenleyicinin 10 Yılı: Dün, Bugün, Yarın” adlı konferansta konuşma gerçekleştirdi. Rusya Merkez Bankası’nın, ülkedeki dövizin kontrolü konusunda daha katı tedbirler alması gerektiğine dikkat çekti.

Rusya Maliye Bakanlığı’nın mevcut durumda daha sıkı döviz kontrolünden yana olduğunu, ancak Merkez Bankası ile şu ana kadar bir görüşme yapılmadığını söyledi.

Siluanov: Döviz Kontrolü Konusunda Uzlaşma Arıyoruz

Daha önce Merkez Bankası’nın döviz kontrolü konusuna çok sıkı bir şekilde bağlı olduğunu, Maliye Bakanlığı’nın ise daha liberal bir tavır sergilediğini söylerken şu an için durumun değiştiğini ifade etti.

Açıklamasında, “Şimdi durum değişti, çünkü biz döviz akışlarının kontrolü konusunda daha sıkı tedbirlerden yanayız, Merkez Bankası’nın pozisyonu ise daha liberal” ifadelerini kullandı.

Siluanov, Bakanlık ve Merkez Bankası’nın bir uzlaşma arayışında olduğunu da sözlerine ekledi.

Rusya’daki döviz kontrolünün sertleştirilmesi konusunda istişarelerin sürdüğünü belirten isim, “Bu konuda bir çözüm ve ortak bir yaklaşım bulacağız. Çözümü arayan, onu sonunda bulur” şeklinde konuştu.

Nabiullina, Döviz Kontrollerinin Sınırlı Kalmasını İstiyor

Bu arada Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, aynı bankacılık forumunda konuşurken düzenleyici kurumun, döviz akışları üzerindeki kontrollerin ekonomik aktörler için zorluk yaratmaması gerektiğini ve kontrollerin sınırlı kalması gerektiğini savunduğunu söyledi.

Rus rublesinin son dönemde yaşamış olduğu değer kaybına bağlı olarak ülkede döviz üzerindeki kontrollerin artırılması sesleri çoğalmıştı.

Ruble bu yıl keskin bir düşüş yaşadı ve dolar karşısında 100 seviyesinin altındaki en düşük seviyelere ulaştı. Art arda yedinci düşüş ayı olan Ağustos ayında ruble, dolar başına 101,75, euro başına 111,42 ve yuan başına 13,96 ile Mart 2022’den bu yana en düşük seviyelerine geriledi.

Rusya Merkez Bankası, 15 Ağustos’ta politika faiz oranını yüzde 8,5’ten yüzde 12’ye çıkartmıştı. Agresif faiz artımının ardından açıklama yapan Merkez Bankası, kararın enflasyonist baskının artması nedeniyle fiyat istikrarının risklerini sınırlamayı amaçladığını ifade etmişti.

Faiz artırımından bu yana rublede toparlanma gerçekleşirken para birimi, Cuma günü dolar karşısında yüzde 0,5 civarında artışla 96,50 seviyesinde seyretti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu