Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Merkez Bankası’ndan Rubleye Müdahale: Agresif Faiz Artırımı

Rusya Merkez Bankası düzenlediği olağanüstü toplantısında, faizleri yüzde 12 seviyesine çıkardı. Ruble dolar karşısında yükseldi.
Rusya Merkez Bankası’ndan Rubleye Müdahale: Agresif Faiz Artırımı
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen olağanüstü toplantıda faiz artırım kararı çıktı. Banka toplantıda faiz oranlarını 350 baz puan artırarak yüzde 12′ye çıkardı. Moskova ülkenin para birimi rubledeki hızlı değer kaybını durdurmaya çalışıyor.

Merkez Bankası yaptığı açıklamada, kararın enflasyonist baskının artması nedeniyle fiyat istikrarı risklerini sınırlamayı amaçladığını söyledi. Karar sonrası ruble, dolar karşısında yüzde 1’den fazla yükseldi ve 98 seviyesine çıktı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Rusya’nın yıllık enflasyon oranı, Ağustos ayının ilk yedi gününde yıllık yüzde 4,4′te kaldı ve Rusya Merkez Bankası, son üç ayda mevcut fiyat artışının mevsimsellikten arındırılmış bir bazda yıllık ortalama yüzde 7,6 ile yukarı yönlü baskının artmaya devam ettiğini söyledi. Aynı dönemde çekirdek enflasyon yüzde %7,1 olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası, çıktıyı artırma kapasitesini aşan istikrarlı iç talep büyümesinin, altta yatan enflasyonist baskıyı artırdığını, bunun artan ithalat talebi yoluyla rublenin döviz kuru dinamikleri üzerinde etki yarattığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Yukarı yönlü riskler karşısında merkez bankası, kararının enflasyonu 2024′te yüzde 4′e geri getirmek ve daha sonra istikrara kavuşturmak için gerekli olan parasal koşulları ve genel iç talep dinamiklerini şekillendirmeyi amaçladığını söyledi. Rusya Merkez Bankası bir sonraki faiz toplantısını 15 Eylül’de gerçekleştirecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın