Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya Girmesi Gerilimi Tırmandıracak

Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi İsveç ve Finlandiya’nın ülkesine bir tehdit oluşturması halinde yanıt verileceğini bildirdi.
Rusya: İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya Girmesi Gerilimi Tırmandıracak
HABER GİRİŞ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Alexey Zaitsev düzenlediği basın toplantısında, İsveç ve Finlandiya’nın Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) üyelik gelişmeleri hakkında konuştu.

Helsinki ve Stockholm hükümetlerinin NATO’ya katılmalarının ne gibi sonuçları olacağını anlamaları gerektiğini söyleyen Rus sözcü, Rusya’nın kendisine tehdit oluşturacak her türlü adıma, kaçınılmaz bir şekilde karşılık vereceğini açıkladı.

Söz konusu İskandinav ülkelerinin NATO’ya katılmasının Avrupa’daki siyasi ve askeri gerilimi daha da tırmandıracağını ifade ederek, işleri daha da zorlaştıracağını söyledi. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’dan, daha doğrusu ABD’den gelen direktifleri takip etmesinin zor olacağını ifade etti.

Son gelişmeleri Rusya’ya karşı bir oyun olarak nitelendiren Zaitsev, İsveç ve Finlandiya’nın Soğuk Savaş’tan sonra kilit askeri güvenlik unsurlarının gelişimine önemli katkıda bulunan iki bağımsız ülke olduğunu söyledi.

Ancak NATO’nun cephe hatlarına yakın çevresiyle aynı kaderi paylaşmaya rıza göstermelerinin, kendilerini başka bir jeopolitik alanına sürüklemek olduğunu sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Moskova Hükümeti Daha Önce de Endişelerini Dile Getirdi

Salı günü İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolleri imzalandı. İlk onay veren ülke ise Kanada oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen ay yaptığı açıklamada ittifakın bu ülkelere asker yollaması ve altyapı kurması halinde aynı şekilde karşılık vereceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da aynı gün yaptığı konuşmada NATO’nun Rusya sınırlarındaki faaliyetlerinden dolayı endişeli olduklarını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.