Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsveç, Finlandiya ve NATO’dan “Tarihi Gün” Vurgusu

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolleri imzalandı. Türkiye’nin endişelerine değinilirken, üçlü muhtıraya uyum mesajı verildi.
İsveç, Finlandiya ve NATO’dan “Tarihi Gün” Vurgusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen hafta yapılan NATO Zirvesi’nde İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine yönelik somut adımlar atılmıştı. Bugün ise söz konusu gelişmeler doğrultusunda NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto bir araya gelerek katılım protokolleri imzalandı.

İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka katılım protokollerinin imzalanmasının ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Stoltenberg bugünün; NATO, İsveç, Finlandiya ve Avrupa-Atlantik güvenliği için tarihi bir gün olduğunu söyledi. İki ülkenin ittifaka katkı sağlayacağını, aynı değerleri paylaştıklarını, Baltık Denizi’nde ve ötesinde aynı zorluklarla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Avrupa’da barışı paramparça ettiğini belirten NATO Genel Sekreteri, tarihin bu en tehlikeli zamanında bir arada olunması gerektiğini dile getirdi.

Geçen hafta Madrid’de düzenlenen zirvede, Türkiye’nin terör konusunda endişelerinin giderilmesiyle Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında üçlü muhtıra imzalanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Hemen ardından ise ülkeler NATO’ya üyelik için davet edildi. Stoltenberg, iki ülkenin katılım protokollerinin 30 üye ülkenin de parlamentosunda onaylanması gerektiğini ancak sürecin çok hızlı olacağını belirtti.

Türkiye’nin Endişelerine Değinildi

“Üç tarafın da özellikle terörle mücadelede, uygulama ve sağlam takip konusunda çok çalıştığını biliyorum.” diyen Stoltenberg, yapıcı yaklaşımı için her üç ülkeye de teşekkür etti.

Şu andan itibaren Finlandiya ve İsveç’in “davetli” statüsünde olacağını ve tartışmalara katılacağını söyledi. NATO’nun kapısının açık olduğunu bir kez daha gösterdiklerini, iki bayrağın daha dalgalandığını görmek için sabırsızlandığını ifade etti.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, tarihi bir an yaşadıklarını, katılım protokollerinin imzalandığını ve müttefik ülkelerin her biri için onay sürecinin başladığını dile getirdi.

Finlandiyalı Bakan Haavisto ise “Türkiye AB üyeliği için başvurduğunda bu süreci savunan ülkelerden biriydik. Türkiye ile barış arabuluculuğu konularında çok yakın bir iş birliğimiz var.” diyerek, üçlü muhtırada Türkiye’nin endişeleriyle ilgili her konuya değindiklerini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.