Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lavrov: NATO’nun Sınırlarımızdaki Faaliyetlerinden Endişeliyiz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO'nun Baltık ülkelerindeki faaliyetlerine dair açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde...
Lavrov: NATO’nun Sınırlarımızdaki Faaliyetlerinden Endişeliyiz
HABER GİRİŞ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Belarus’un başkenti Minsk ziyaretinde, NATO’nun son günlerdeki faaliyetlerine dair açıklamalarda bulundu. Belaruslu mevidaşı Vladimir Makei ile görüşen Lavrov, basın toplantısında, NATO’nun Rusya sınırındaki faaliyetlerine değindi.

Lavrov özellikle Baltık Devletleri ve Polonya’daki faaliyetlerinden ciddi şekilde endişe duyduklarını belirterek, “Ortak kanaatimiz, bu tür eylemlerin açıkça çatışmacı bir karaktere sahip olduğu ve Avrupa güvenlik alanında geriliminin daha da artmasına ve parçalanmasına yol açacağı yönündedir.” diye konuştu.

Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatının, güvenliğin bölünmezliği ilkesine aykırı hareket ettiğini belirten Sergey Lavrov, Batı’nın kendi prensipleri ile çeliştiğini ifade etti.

Belarus’taki görüşmesinde, biyolojik güvenliğe dair değerlendirmede bulunduklarını söyleyen Lavrov, Amerikalıların geçmişte Sovyet cumhuriyetlerindeki faaliyetlerine değindi. Lavrov o dönem yapılanların çok tehlikeli olduğunu hatırlattı.

Bakanlar Demir Perde Sorusunu Yanıtladı

Batı ülkeleri ile Rusya ve Belaurs arasında ‘Demir perde’ olup olmayacağını yanıtlayan Belarus Dışişleri akanı Makei, ana hatların belirlendiğini ve temelin atıldığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Makei taraflar arasında siyasi temasların durma noktasına geldiğini belirterek, ekonomide yaptırım baskısı uygulandığının altını çizdi. Bu adımlar ile geçmiş yıllardan bu yana oluşturulan ticari ilişkilerin zarar gördüğünü sözlerine ekledi.

Lavrov ise AB ile 2014 yılından bu yana bir ilişkilerinin olmadığını kaydederek, pratikte ‘Demir perde’nin oluştuğunu ifade etti. Avrupa Birliği’nin Rusya’nın çıkarlarını dinlemediğini belirten Rus bakan, sadece Brüksel’de alınan kararlarla ilgilendiğini ve son yıllarda bu kararların Washington’da uygulamaya konulduğunu gördüklerini söyledi.

Rusya ile Ukrayna arasında Şubat ayından bu yana süregelen savaş, taraflar arasında karşılıklı yaptırımları beraberinde getirdi. Bugün NATO zirvesinin son gününde ABD Başkanı Joe Biden, ittifakın her karış toprağını savunmaya devam edeceklerini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise sabah saatlerinde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecine atıfta bulunarak, ittifakın buralarda konuşlanması halinde karşılık verebileceklerini ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.