Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: NATO İsveç ve Finlandiya’da Konuşlanırsa Yanıt Veririz

Rusya Devlet Başkanı Putin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelikleri hakkında konuşarak, olası durumlara değindi.
Rusya: NATO İsveç ve Finlandiya’da Konuşlanırsa Yanıt Veririz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkmenistan’da bölge liderleriyle yaptığı görüşme sonrasında; İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelikleri, Ukrayna savaşı gibi konular hakkında konuştu.

Rus lider, ittifakın Finlandiya ve İsveç’e asker yollaması ve altyapı kurması halinde, aynı şekilde karşılık vereceklerini söyledi.

Açıklamasında “İsveç ve Finlandiya ile Ukrayna ile olan bu tür sorunlarımız yok. Toprak sorunumuz yok, anlaşmazlığımız yok, Finlandiya’nın veya İsveç’in NATO üyeliği konusunda endişelenecek bir şeyimiz yok.” ifadesine yer veren Putin, uyarı niteliğinde söylemlerde bulundu.

Daha öncesinde hiçbir tehdit olmadığını ancak söz konusu ülkelerde askeri altyapı konuşlandırmaları durumunda, Rusya’nın da aynı tehditleri yaratacağını tahmin etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi. Şu ana kadar her şeyin yolunda olduğunu fakat bu noktadan sonra bazı gerilimlerin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

NATO, Türkiye’nin itirazlarını kaldırması üzerine dün İsveç ve Finlandiya’yı üyelik için davet etti. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ise bu duruma olumsuz baktıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’daki Hedeflerimiz Değişmedi

Ukrayna’daki durumun çok farklı olduğunu, burada Rus kültürüyle, diliyle savaşmaya, kendilerini Rus dünyasının bir parçası hisseden insanlara zulmetmeye başladıklarını açıkladı.

4 aydır devam eden savaşta her şeyin planladıkları gibi gittiğini, askeri eylemlerin ne zaman sona ereceğine dair tarih vermek istemediğini belirtti.

Kremençuk kentindeki alışveriş merkezinin vurulmasına değinen Putin, bunun bir terör saldırısı olmadığını ve patlamanın orada gerçekleşmediğini dile getirdi.

Rus ordusunun neyin nerede olduğunu tespit edecek tüm imkanlara sahip olduğunu, sivil hedefleri vurmadığını ve buna gerek olmadığını söyledi.

“24 Şubat sabahı erken saatlerde söyledim, direkt, alenen tüm ülkeye, tüm dünyaya söyledim. Buna ekleyeceğim bir şey yok. Hiçbir şey değişmedi.” diyen Putin, Ukrayna’daki hedeflerin değişmediğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın