Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: İhracatın Önü Açılmazsa Anlaşmaya Alternatif Aranacak

Tahıl anlaşmasında şartların uygulanması talebinde ısrarcı olan Rusya, tahıl ve gübre ihracatında engellerin kaldırılmaması durumda anlaşmaya alternatif aranacağını bildirdi.
Rusya: İhracatın Önü Açılmazsa Anlaşmaya Alternatif Aranacak
HABER GİRİŞ

Geçen haftalarda gündemde çok konuşulan konulardan biri olan tahıl anlaşmasının süresinin uzatılıp uzatılmayacağına yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son noktayı koymuştu. Erdoğan, tahıl anlaşmasının uzatıldığını duyurmasından sonra bugün Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan dikkat çeken bir açıklama geldi.

Bakanlık ‘İstanbul anlaşmalarıyla ilgili durum hakkında’ başlıklı bir açıklama yaparak, Rus tahılı ve gübresinin ihracatı önündeki sistematik engellerin kaldırılmaması durumda söz konusu anlaşmaya alternatif bulunmak zorunda olunacağını kaydetti.

Söz konusu açıklamada Rosselhozbank SWIFT sistemine bağlanmazsa ve tarım ihracatımızı engelleyen diğer sistemik sorunlar giderilmezse Karadeniz girişimine alternatif aranacağı vurgulandı.

Birleşmiş Milletler (BM) temsilcilerinin tahıl anlaşmasını sürdürme ve genişletme çağrılarını çelişkili olduğu aktarıldı. Batı’nın BM Genel Sekreteri Antoino Guterres’in gıda krizine yönelik çağırılarını görmezden geldiği ve bunun yanında Rus gübre ve tahıl ürünlerine yönelik kısıtlamalar uygulamadıkları yalanına devam ettikleri kaydedildi.

Bakanlık ayrıca Rusya’dan amonyak transferinin de gerçekleştirilmediğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Ne Olmuştu?

Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye arasında imzalanan tahıl anlaşması 18 Mart’ta sonra ermesine birkaç gün kala 60 gün daha uzatılma kararı verilmişti.

Sonrasında Mayıs ayında tekrardan dolacak sürenin uzatılması içim görüşmelere başlanmıştı.

Rusya, anlaşmanın daha fazla uzatılmasına yönelik olumsuz yanıtlar gelirken, anlaşmanın şartlarının uygulanması taleplerinde ısrarı olmaya devam etmişti.

Özellikle konuya dair sıkça açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, anlaşma kapsamında Rusya’yı ilgilendiren kısımlarının uygulanmadığını vurgulayan Peskov, tüm şartların yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayarak iyimser olmak için çok az gerekçe olduğunu dile getirmişti.

Yetkililerin görüşmesi sonrasında Erdoğan, 17 Mayıs’ta anlaşmanın 2 ay daha uzatıldığını açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.