Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın Uzatıldığını Duyurdu

Rusya ve Ukrayna arasında ihtilaf yaratan konu başlıkları arasında yer alan Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sürpriz bir açıklama geldi…
Erdoğan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın Uzatıldığını Duyurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın dün yaptığı duyuruda Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafı ile yaşadığı tahıl koridoru ihtilafının sürdüğünü açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sürpriz bir açıklama geldi.

Partisinin Ankara il teşkilatları ile buluşan Erdoğan, bugün yaptığı duyuruda Ukrayna tahılının geçişi için güvenlik koridorunun kurulmasını sağlayan tahıl anlaşmasında sürenin tekrar uzatıldığını söyledi.

Yarın sona erecek olan anlaşmanın 2 ay daha uzatılmasına karar verilmesiyle tahıl geçişinde yaşanan ihtilafın çözüm bulduğu haberini dünya kamuoyuyla paylaştı.

Erdoğan, Türkiye’nin ev sahipliğinde geçen hafta yapılan toplantıda savaşta taraf olan Rusya ve Ukrayna’nın yapıcı tutum sergilediğini belirterek, BM’nin arabulucu rolüne atıf yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Ülkemizin gayretleri, Rus dostlarımızın desteği ve Ukraynalı dostlarımızın katkılarıyla Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın 2 ay daha uzatılmasına karar verildi. Küresel gıda tedarik zincirlerinin kesintisiz işlemesi, özellikle ihtiyaç sahibi ülkelerin tahıla ulaşımının kolaylaştırılması bakımından hayati öneme sahip bu kararın, tüm taraflara hayırlı olmasını diliyorum.”

Anlaşmanın tüm şartlarının yerine getirileceğinin altını çizerek, devamlılık için de tüm çabaların sunulacağı sözünü verdi. Erdoğan, “Ayrıca Rus dostlarımız, Mykolayiv ve Olvia limanlarındaki Türk gemilerinin çıkışına da engel olmayacaklarını bildirdiler. Bunun için de kendilerine müteşekkiriz” diye ekledi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu