Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’dan Tahıl Anlaşması Çıkışı: ABD ve AB için Soğuk Duş Oldu

Tahıl anlaşmasında tarihi ileri çeken Rusya’dan dikkat çeken bir çıkış geldi. Bakanlık Sözcüsü, Rusya’nın hamlesinin Batı tarafında memnuniyetle karşılanmadığını söyledi.
Rusya’dan Tahıl Anlaşması Çıkışı: ABD ve AB için Soğuk Duş Oldu
HABER GİRİŞ

Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasını 2 ay daha uzatma kararı almasının ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’dan yeni açıklama geldi. Zaharova, Moskova’nın bu hamlesinin ABD ve Avrupa Birliği (AB) tarafında sanılanın aksine memnuniyetle karşılanmadığına dikkat çekti.

Rusya merkezli Sputnik radyosuna konuşan bakanlık sözcüsü, Moskova’nın tahıl anlaşmasını Mayıs ayına kadar uzatmasının ABD ve AB için bir nevi soğuk duş olduğunu savundu.

Amerikalı ve Avrupalı diplomatların ikiyüzlü davrandığını ifade ederek, “ABD Dışişleri Bakanlığı temsilcileri tahıl anlaşmasının uzatılmasına ilişkin kesinlikle kibirli, kaba ve gerçeği çarpıtan yorumlar yaptılar” şeklinde konuştu.

Rusya’nın anlaşmadan çekilmemesinde yatan nedene de dikkat çeken Rus diplomat, tahıl anlaşmasının iki boyutlu olduğunu, Ukrayna tahılının yanı sıra Rus tarım ürünleri ve gübresinin de ithalatı için koridor sağlandığını söyledi.

AB yaptırımları yüzünden Rusya’nın ihraç edeceği ürünlere ambargo uygulandığını, bu ürünlerin en az tahıl kadar önem arz ettiğini ekledi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Bu nedenle, “Gıda güvenliğini bozmamak için anlaşmanın ikinci kısmı öngörüldü” şeklinde açıklamada bulundu.

Ancak atılan imzalara rağmen anlaşmanın ikinci kısmının tıkanıklık yaşadığını paylaşarak şöyle konuştu:

“Birinci kısım etkin biçimde uygulanıyor ve Batılı aracı şirketler bu sayede ceplerini dolduruyor. İkinci kısımsa sürekli yerine sayıyor. Kısıtlamaların kaldırıldığını veya anlaşma uygulanabilecek şekilde ayarlandığını yalnızca lafta duyuyoruz.”

“Sonsuz zorluklarla karşı karşıyayız” diyen Zaharova, anlaşmanın aslında Rusya tarafında sekteye uğramadığını ve yapılanları not aldıklarını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.