Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MSB Tahıl Anlaşması Toplantısından Çıkan Sonucu Açıkladı

Milli Savunma Bakanlığı, Rusya, Ukrayna ve BM taraflarının İstanbul’da gerçekleştirdiği tahıl anlaşması toplantısına ilişkin açıklama yaptı.
MSB Tahıl Anlaşması Toplantısından Çıkan Sonucu Açıkladı
HABER GİRİŞ

Tahıl koridoru anlaşmasında tarihin uzatılması konusunda Rusya’nın ikna edilmesi için başlatılan süreçte sona gelindi. Dün İstanbul’da başlatılan ve bugün son bulan görüşmelere ilişkin Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) açıklama geldi.

Bakanlık açıklamasında, Türkiye’nin ev sahipliğinde Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) taraflarıyla yapılan toplantılarda ikili ve çok taraflı görüşmelerin yapıldığı aktarıldı.

İki güne yayılan görüşmelerin sonunda, tarafların yaklaşımlarında yapıcı davrandığı detayı paylaşıldı.

Açıklamada, “Çatışma koşulları nedeniyle Ukrayna limanlarında mahsur kalan ticari gemilerimiz ve mürettebatının ülkemize dönüşlerinin koordinasyonu, tahliye faaliyetinin planlanması ve icrası ile ilgili olarak taraflar olumlu yaklaşımlarını ifade etmişlerdir” denildi.

Masaya yatırılan konu başlıkları arasında Ukrayna limanlarında bekletilen diğer ülkelere ait gemilerin tahliye meselesinin de ele alındığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Başka ülkelerin gemilerinin tahliyeleri için “Önümüzdeki dönemde bu yönde yapılacak çalışmaların da desteklenmesi hususunda fikir birliğine varılmıştır” denildi.

İlerleyen günlerde tahıl koridorunun etkin olarak kullanılabilmesi için çalışmaların tekrar Türkiye’nin yapacağı ev sahipliğinde ve dörtlü düzeyde yapılacağı açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.