Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Ermenistan’ın Şikayetlerini Geri Çevirdi

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde başlattığı operasyondan Rusya'nın haberi olduğu suçlamasını paylaşan Ermenistan’a Kremlin’den sert tepki geldi.
Rusya Ermenistan’ın Şikayetlerini Geri Çevirdi
HABER GİRİŞ

Dağlık Karabağ’da ateşkes sağlanmasına rağmen dün operasyon başlatan Azerbaycan’ın eylemleri için Ermenistan’ın Rusya’yı hedef göstermesinin ardından Kremlin’den açıklama geldi. Ateşkes anlaşmasının garantörü olan Rusya’nın askeri harekattan haberinin olduğu iddiasını reddeden Kremlin, Karabağ’ı Azerbaycan toprağı tanıdığı ve Erivan’ın bölgede varlık amacının karşılıksız olduğu görüşünü paylaştı.

Rusya’nın başkenti Moskova’da gazetecilerin karşısına geçen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Şu anda arşivler açısından önemli bir başka husus da Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Azerbaycan’ın 1991 itibarıyla olan topraklarını tanımasıdır. Bu, Ermeni tarafının Karabağ’ı Azerbaycan topraklarının ayrılmaz bir parçası olarak tanıdığı anlamına geliyor” dedi.


Ermenistan tarafının Karabağ’ı Azerbaycan’ın bir parçası olarak tanımasına rağmen Rusya’ya askeri harekatı gerekçe göstererek şikayette bulunulmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Peskov şöyle konuştu:

“Bize yöneltilen bu tür suçlamalar kesinlikle asılsız ve dayanaksızdır. Hukuki açıdan Azerbaycan’ın kendi topraklarındaki eylemleri söz konusudur.”

Azerbaycan Askeri Operasyonu Durdurduğunu Duyurdu

Dağlık Karabağ’da dün antiterör operasyonu başladığı haberinin şoku atlatılmadan Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından bugün gelen yeni açıklamada bölgede sükunetin sağlandığı duyuruldu.

Azerbaycan, askeri operasyonların tekrar başlatılmaması için Ermenistan’a şartlarını sundu.

GCM Yatırım Banner

Karabağ bölgesindeki Ermenistan askeri ile yasadışı Ermeni silahlı oluşumlarının silah bırakması ve bölgeyi terk etmesi bildirildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.