Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Paşinyan Geri Adım Attı: Karabağ Azerbaycan’ın Olabilir

3 yıla yakın zamandır Dağlık Karabağ bölgesi yüzünden sürtüşme halinde olan Ermenistan-Azerbaycan hattından geri çekilme haberi geldi. Detaylar haberde…
Paşinyan Geri Adım Attı: Karabağ Azerbaycan’ın Olabilir
Yorum

Azerbaycan ve Ermenistan arasında 3 yıl önce başlayan Dağlık Karabağ ihtilafında yaşanan son gelişmelerde ateşli saldırıların alevlenmesiyle Ermenistan tarafından geri adım geldi. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, geri adım kararında savaş hattına geri dönülen bölgedeki vatandaşlarının güvenliğini gerekçe gösterdi.

Dağlık Karabağ’ı Azerbaycan toprağı olarak tanımaya hazır olduklarını açıklayan Paşinyan, bunun için tek şart sundu. Dağlık Karabağ’da yer alan Ermeni vatandaşların güvenliğinin garanti edilmesi halinde bölgeden çekileceklerini duyurdu.

Görüşünü basın toplantısında paylaşan Ermenistan Başbakanı, Karabağ’daki 86 bin 600 kilometrekarelik kısmın Azerbaycan’a ait olduğunu ve bu gerçeğin Erivan tarafında kabul gördüğünü belirtti.

Paşinyan, “Bununla birlikte Azerbaycan’ın 29 bin 800 kilometrekarelik alanda Ermenistan’ın toprak bütünlüğünü tanımaya hazır olduğuna inanıyoruz” diye ekledi.

İki ülkenin Sovyet idari sınırları dahilinde toprak bütünlüklerini tanıdıklarını belirtti.

Aliyev ve Paşinyan Moskova’da Bir Araya Gelecek

İki ülke arasında imzalanan ateşkes antlaşmasında garantör rolünde olan Rusya, arabulucu rolünü sürdürerek tarafları Moskova’da bir araya getirecek.

25 Mayıs’ta yapılacak görüşme Rusya Devlet Başkanı Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu