Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Ekonomisi için Tahminlerde Şaşırtıcı İyileşme!

Tarihi uluslararası yaptırımlarla karşılaşan Rusya, son tahminlere göre küresel baskılara beklenenden daha iyi karşı koyacak. İşte Rus ekonomisinde güce dair son öngörüler;
Rus Ekonomisi için Tahminlerde Şaşırtıcı İyileşme!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna’yı işgalinin ardından sert yaptırımlarla küresel ekonomiden dışlanmak istenen Rusya, uzmanlara göre beklentilerden iyi performans gösterecek. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) sonrası en sert ekonomik daralmayı yaşayacağı tahmin edilen Rusya için görünüm yükseltildi.

Aynı zamanda ülkenin enflasyon beklentileri olumlu yönde değişti. Son olağanüstü toplantıda faiz indirimini sürdüren Rusya Merkez Bankası’nın beklenenden kısa sürede normale döneceği öngörüldü.

Rus Ekonomisi Bu Yıl Yüzde 9,2 Daralmayacak !

Aktarılan bilgilere göre Rusya Merkez Bankası’nın görüştüğü uzmanlar, ülkenin 2022 için gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) düşüş tahminini yüzde 9,2’den yüzde 7,5’e yükseltti. Ayrıca 2024 büyüme tahmini 0,1 puan artırımla yüzde 1,8’, tahmini uzun vadeli GSYİH büyüme oranları yüzde 1,5’e yukarı yönlü revize edildi.

2022 tahmini diğer pek çok kurumdan çok daha iyimser geldi. Örneğin Uluslararası Para Fonu (IMF) yayımladığı son raporunda Ukrayna GSYİH’sinde yüzde 35 daralmaya işaret ederken Rusya için bu yüzde 8,5 küçülme tahmin etti.

Rusya için Enflasyon Tahmini 5 Puan Düşürüldü!

Bu yıl için yapılan kayda değer yükseltimin yanında dikkat çeken unsur enflasyon beklentilerinde düşüş oldu. Mayıs ayında yapılan bir ankette Rusya için 2022 medyan enflasyon tahmini 5 puan düşerek yüzde 17’ye indirildi.

GCM Yatırım Banner

2023 için 0,9 puan aşağı yönlü revizyon yapılarak enflasyonun yüzde 6,7’de gerçekleşeceği belirtilirken 2024 için yüzde 5’lik tahmine dokunulmadı. 2025’te ise yüzde 4 olan hedefe döneceği öngörüldü.

Açıklanan son verilere göre Rusya’nın yıllık enflasyon oranı Nisan ayında yüzde 17,8’e yükselerek Ocak 2002’den sonra zirveyi işaretlemişti.

Rusya Merkez Bankası için Flaş Tahmin!

Raporda, Mayıs sonundaki olağanüstü toplantıda faizi bir kez daha indiren Rusya Merkez Bankası için faiz tahmini de dikkat çekti. Buna göre 2022 için ortalama gösterge faiz oran tahmini yüzde 11,1’e düşürüldü.

2023 için yüzde 8’lik tahmin verilirken, 2024’te yüzde 7 olacağı öngörüldü. Analistler, 2025’te ise ortalama kilit oranın yüzde 6,3’e düşmesini beklediklerini bildirdi.

Tahminler dikkat çekti çünkü Rusya Merkez Bankası, işgal sonrası Şubat’ta faizi birden 9,5’ten yüzde 20’ye yükseltti. Ardından finansal istikrar risklerinin azaldığı gerekçesiyle birçok kez faiz indirdi. Son olarak Mayıs kesintisiyle yüzde 11’e çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.