Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Faizi 2 Ayda 900 Baz Puan İndirdi: Daha Fazlası Yolda!

Olağanüstü toplanan Rusya Merkez Bankası, faizde yeniden büyük bir indirim yapmasıyla dikkat çekti. Enflasyonist baskıların hafiflediğini belirten kurumun öne çıkan açıklamaları haberde;
Rusya Faizi 2 Ayda 900 Baz Puan İndirdi: Daha Fazlası Yolda!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İşgalin ardından faiz oranını yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye yükselterek şaşkınlık yaratan, ardından iki kez 300 baz puanlık indirim yaparak kilit oranı yüzde 14’e kadar düşüren kurum, bugün de büyük bir indirime gitti.

Yapılan açıklamaya göre 26 Mayıs’ta düzenlediği olağanüstü para politikası toplantısında gösterge faiz oranını 300 baz puan indirerek yüzde 11’e çekti.

Rusya Merkez Bankası 2 Ay İçinde Faizi 900 Baz Puan İndirdi

Son haftalık verilerin mevcut fiyat artış oranlarında önemli bir yavaşlamaya işaret ettiğini belirten Rusya Merkez Bankası, enflasyonist baskının ruble döviz kuru dinamiklerinin yanı sıra hanehalkı ve işletmelerin enflasyon beklentilerindeki gözle görülür düşüşün etkisiyle hafiflediğini söyledi.

Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 17,8’e ulaşırken 20 Mayıs tahminine göre yüzde 17,5’e gerilediği ve Rusya Merkez Bankası’nın Nisan tahmininden daha hızlı düştüğü eklendi.

Borç verme faaliyeti zayıf kalırken, fonların sabit vadeli ruble mevduatlarına akmaya devam ettiğini bildiren Rusya Merkez Bankası; “Bu, enflasyonist riskleri sınırlandırmakta ve parasal koşulların gevşetilmesini zorunlu kılmaktadır” dedi.

GCM Yatırım Banner

Rus ekonomisi için dış koşulların zorlu olduğu ve ekonomik aktiviteyi önemli ölçüde kısıtladığını belirtirken finansal istikrar risklerinin bir miktar azaldığı ve bazı sermaye kontrol önlemlerinin gevşetilmesini sağladığı söylendi.

Önümüzdeki toplantılarda (bir sonraki toplantı 10 Haziran) önemli oranda faiz indirimi yapılabileceğine işaret eden Rusya Merkez Bankası, yıllık enflasyonun 2023’te yüzde 5-7 aralığına gerileyeceğini ve 2024’te yüzde 4’e döneceğini tahmin etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın