Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya SSCB Sonrası En Büyük Ekonomik Daralmaya Hazırlanıyor

Rusya eski maliye bakanı Alexei Kudrin, uygulanan yaptırımlar sonrası büyük bir ekonomik daralmanın beklendiğini söyledi. Ayrıntılar şöyle…
Rusya SSCB Sonrası En Büyük Ekonomik Daralmaya Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’ya Şubat ayında başlattığı askeri operasyon sonrası, Batılı ülkeler çok ağır ekonomik yaptırımlar uygulamaya başladı. Bu yaptırımların Rusya ekonomisini çökertmek amacıyla getirildiği vurgulandı.

Uygulanan yaptırımların olası etkileri, Rusya eski maliye Bakanı Alexei Kudrin tarafından ele alındı. Kudrin, Rusya ekonomisinin yüzde 10’dan fazla küçülme yolunda olduğunu ve bunun Sovyetler Birliği’nin 1991’deki düşüşünü takip eden yıllardan bu yana gayri safi yurtiçi hasıladaki en büyük düşüş olacağını söyledi.

Rusya, Batılı ülkelerin ağır yaptırımlarının ardından olası bir borç temerrüdü ile boğuşurken yükselen enflasyon ve sermaye kaçışıyla karşı karşıya. Şu anda Denetim Odası başkanı olarak görev yapan Kudrin, Rusya ekonomi ve maliye bakanlıklarının yeni tahminler üzerinde çalıştığını söyledi.

‘Daralma Yüzde 10’u Aşacak’

2000-2011 yılları arasında Putin’in maliye bakanı olarak görev yapan Kudrin, daralmanın yüzde 10’dan fazla olacağını tahmin ediyor. Hükümet tarafından daha önce yapılan tahminlerde, 2021’de yüzde 4,7’lik büyümenin ardından bu yıl için yüzde 3’lük büyüme öngörülmüştü.

Rus hükümetine yakın bir kaynak ise ekonomi bakanlığının bu yıl yüzde 10 ila yüzde 15 arasında bir GSYİH daralması öngördüğünü söyledi. Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu verilerine göre, yüzde 10’luk bir daralma, gayri safi yurtiçi hasılada 1994’ten bu yana görülen en büyük düşüşün görülmesine neden olacak.

GCM Yatırım Banner

Mart ayı sonlarında ankete katılan analistler, ortalama 2022 GSYİH daralmasını yüzde 7,3 olarak tahmin ettiler ve enflasyonda yüzde 24 ile 1999’dan bu yana en yüksek seviyenin görüleceğini belirttiler.

Son açıklamalar Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın devam edeceğini gösteriyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin son açıklamasında, Ukrayna’ya yönelik operasyonlarının kesin sonuç alınana kadar durmayacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın