Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’nın Tahvil Ödemesi Reddedildi! Temerrüt Kapıda

Rusya Maliye Bakanlığı, yaklaşık 650 milyon dolarlık eurobond ödemesinin yabancı bankalar tarafından reddedildiğini açıkladı. İşte detaylar...
Rusya’nın Tahvil Ödemesi Reddedildi! Temerrüt Kapıda
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşta 40 gün geride kaldı. AB, ABD ve birçok ülkeden gelen yaptırımlara karşı direnen Rusya’nın 649,2 milyon dolarlık eurobond ödemesinin reddedildiği açıklandı.

Rusya Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yabancı bankaların eurobond kupon ödemesini işlemeyi reddettiği söylendi. Ödemelerin ruble cinsinden gönderildiğini de belirtti.

Bakanlığın açıklamasına göre; bu ay ve Nisan 2042’de vadesi dolan eurobondlar için dolar cinsinden ödemeler reddedilirken, yerel finans kuruluşlarıyla ödeme yapma imkanının oluştu. Bakanlık ödemenin ulusal takas bankasına ruble cinsinden yapıldığını ifade etti.

ABD Hazinesi 4 Nisan tarihinde aldığı kararla ABD bankalarındaki Rus devlet hesaplarından yapılacak dolar ödemelerini askıya almıştı. Bu hamleyle birlikte Moskova’nın tahvil yatırımcılarına ödeme yapmak için alternatif kaynak bulma baskısı artmıştı.

ABD Hazinesi’nin aldığı bu kararın ise bu hafta Ukrayna’da işlendiği ileri sürülen sivil cinayetleri nedeniyle Rusya’yı cezalandırma niteliğinde olduğu açıklanmıştı.

Rusya yaptırımlar kapsamında temerrüde düşme korkusu da yaşıyor. Yaklaşık 40 milyar dolar değerinde toplam 15 uluslararası tahvile sahip olan Rusya şimdiye kadar temerrütten kaçabildi.

Rusya’nın tahvillerde kupon ödemelerini dost olmayan ülkelerin alacaklılarına ruble cinsinden yapacağını açıklamasının ardından kredi derecelendirme kuruluşları yerel para ile ödemenin temerrüt anlamına geleceğini ifade etmişti. Bu kapsamda Rusya’nın ödemeleri belirtilen para cinsi yerine ruble ile yapmaya devam etmesi durumunda temerrüde düşebileceği biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu