Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rolls-Royce Çalışanlarına Enflasyon Zammı

Ülkeler yüksek enflasyonu dizginlemek için sıkı para politikası uygularken, dünyaca ünlü firmalar çalışanlarına desteği artırıyor.
Rolls-Royce Çalışanlarına Enflasyon Zammı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Önce Covid-19 salgını, ardından Rusya-Ukrayna savaşı derken, dünyanın hemen her ülkesinde yaşanan tedarik sıkıntısı fahiş fiyat artışlarının yaşanmasına sebep oldu. Dünyanın en gelişmiş ve en büyük ekonomisine sahip ülkeleri bile yüksek enflasyonla mücadele etmek zorunda kaldı.

Hükümetlerin aldığı tedbirlerin yanında, özel sektör de çalışanlarını rekor seviyelere çıkan enflasyona karşı korumaya çalışıyor.

Ünlü İngiliz lüks araç üreticisi Rolls-Royce da çalışanlarının ekonomik belirsizlik ve her geçen gün artan yaşam maliyeti kriziyle başa çıkabilmeleri için harekete geçti.

“İstisnai zamanlarda yaşıyoruz” diyen şirket CEO’su Warren East, basit bir ücret artışının yeterli gelmeyeceğini düşünüyor. Aktarılan bilgiye göre şirket, 11 bin fabrika işçisi ve 3 bin yöneticisine, bir kereye mahsus 2.000 sterlin ikramiye verecek.

Bunun yanında maaşların yüzde 4 oranında artırılmasının gündemde olduğu bildirildi. İşçi Sendikası’nın maaş artışını kabul etmesi durumunda, 11 bin işçinin maaşına zam yapılacak.

GCM Yatırım Banner

Bunun son on yıl içinde, personelin alacağı en büyük yıllık ücret artışı olduğu belirtildi.

2.000 sterlinlik ikramiyenin çalışanlara kalıcı bir yüksek ücret paketi sunma konusunda bir uzlaşma olduğunu belirten East, yüzde 4 maaş artışı ve 2.000 sterlinlik ikramiyenin toplamda yüzde 9 maaş artışı anlamına geleceğini, bunun da enflasyon oranlarıyla uyumlu olduğunu söyledi.

İngiltere’de Enflasyon 40 Yılın Zirvesinde!

İngiltere’de Enflasyon 40 Yılın Rekorunu Kırdı!
Kaynak: ONS

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre İngiltere’de enflasyon Nisan ayında yüzde 9’a çıkarak, 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ekonomistler, enflasyonun 2022 yılı boyunca rekor seviyelerde kalmasını bekliyor.

Nisan ayında enflasyona en büyük katkıyı enerji fiyatları sağladı. ONS baş ekonomisti olan Grant Fitzner, enflasyonun elektrik ve gaz fiyatlarındaki artışla sert yükseldiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.